Jednym z najważniejszych zabezpieczeń w ramach minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się pożaru jest kurtyna ppoż. Jej zastosowanie, montaż oraz wygląd jest uregulowany prawnie. Sprawdź, gdzie sprawdza się kurtyna przeciwpożarowa i jakimi parametrami musi się wykazywać, aby spełniała należycie swoją funkcję.
Gdzie montowana jest kurtyna ppoż.?
O ile kurtyna przeciwpożarowa raczej nie znajduje swojego zastosowania w nieruchomościach prywatnych, to jest standardowo wykorzystywana w obiektach handlowych, przemysłowych czy użyteczności publicznej. Sprawdza się, a w niektórych przypadkach jest wręcz wymagana, jeśli w danej przestrzeni nie ma drzwi oraz nie ma możliwości ich montażu. Gdzie dokładnie montowana jest kurtyna ppoż ? Między innymi w sklepach o dużej powierzchni, w magazynach, halach produkcyjnych, hurtowniach i obiektach przemysłowych. Wszędzie tam, gdzie występuje podwyższone ryzyko pożaru oraz tam, gdzie nie można zastosować innej, równie dobrej jakościowo metody przeciwpożarowej.
Jak działa kurtyna przeciwpożarowa?
Kurtyna ppoż., która wykazuje najlepsze parametry techniczne, pełni kilka funkcji. Przede wszystkim stanowi blokadę dla ognia i wydziela strefę pożaru, ale wykazuje także odporność na promieniowanie cieplne. Dzięki temu w razie konieczności można swobodnie przebywać w miejscu, które zostaje odgrodzone kurtyną bez narażania zdrowia i życia. Jej główną zaletą jest natomiast szczelność ogniowa, która w nierzadkich przypadkach pozwala zachować bezpieczeństwo w przypadku pojawienia się ognia.
Gdzie montuje się kurtyną ppoż.?
Kurtyna przeciwpożarowa powinna być montowana w miejscu, które oddziela różne pomieszczenia. Z reguły zakładana jest w miejscu drzwi wewnętrznych, różnego rodzaju przejść, otworów bądź okien. W przypadku zagrożenia pożarowego albo wtedy, kiedy ogień już się pojawił, jej zsunięcie pozwala odseparować wolną od pożaru przestrzeń i blokuje płomienie przed rozprzestrzenieniem się na inne strefy w budynku.
Jaka jest kurtyna przeciwpożarowa najlepszej jakości?
Od materiału, który ma chronić przed ogniem, wymaga się najlepszej jakości. Kurtyna przeciwpożarowa wykonana jest z kilku warstw, a każda z nich pełni istotną funkcję w ramach ochrony przed pożarem. Standardowa kurtyna ppoż. wykonana jest z czterech warstw, takich jak płaszcz, wał, prowadnica, napęd. Najczęściej jest rolowana i znajduje się pod sufitem w miejscu montażu, a w razie konieczności ulega zsunięciu, w ten sposób tworząc barierę dla ognia, niczym najlepsze ogniotrwałe drzwi.
Od kurtyny przeciwpożarowej najlepszej jakości wymaga się nie tylko odpowiedniego działania i ochrony w razie zagrożenia. Ten element zabezpieczający wnętrza oraz ludzi w określonych pomieszczeniach musi wykazywać również właściwe parametry techniczne. Kurtyna musi posiadać odpowiedni atest, ma być trwała, wytrzymała, odporna nie tylko na ogień, ale również uszkodzenia mechaniczne, brud, różnego rodzaju substancje czy wodę. Jej działanie powinno być proste, ale skuteczne, a sam mechanizm łatwy w użyciu.
Fot. Adobe
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.