Zarząd Transportu Metropolitalnego ogłosił przetarg na ośmioletnią obsługę sieci połączeń o orientacyjnej wartości zamówienia ponad 300 mln zł. Postępowanie obejmuje wykonanie blisko 40 autobusami co najmniej 25 mln wozokilometrów na 17 liniach przebiegających przez 16 miejscowości.
O przetargu poinformował w piątek, 23 grudnia, rzecznik ZTM Michał Wawrzaszek. Jak zaznaczył, przetarg obejmuje m.in. dwie nowe linie i uwzględnia zaplanowane w przyszłym roku zmiany w układzie połączeń. ZTM chce też odciążyć samorządowe przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej wobec ich trudnej sytuacji kadrowej pod względem dostępności kierowców.
Organizacja transportu publicznego to zadanie własne miast i gmin, w obrębie GZM przekazane przez samorządy członkowskie zrzeszającej je Metropolii. Utrzymywane jest ze składki zmiennej, opłacanej co roku przez gminy oraz z biletów.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia organizuje komunikację miejską poprzez swoją jednostkę budżetową: Zarząd Transportu Metropolitalnego. To jeden z największych organizatorów transportu zbiorowego w Polsce. Na ulice 41 miast i gmin Metropolii oraz 15 kolejnych z nią sąsiadujących wysyła 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do kilkudziesięciu operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na ok. 7 tys. przystanków.
W ub. roku Metropolia objęła udziały największych tamtejszych operatorów komunikacji miejskiej: należących do samorządów miast Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu i Tychach. Dzięki temu, podobnie jak w przypadku należącego w całości do Metropolii PKM Świerklaniec, spółki te dostają zlecenia w formule in-house, z pominięciem przetargów.
Pod kątem dotychczasowych pozostałych, prywatnych przewoźników, ogłaszane są postępowania, które m.in. mają pozwalać rozszerzać siatkę połączeń i uruchamiać kolejne tzw. linie metropolitalne. Są to linie finansowane bezpośrednio przez GZM, które mają uzupełniać ofertę transportową w regionie przed docelowym rozwojem sieci Kolei Metropolitalnej.
W tym roku ZTM ogłaszał już takie przetargi, w większości rozstrzygnięte w częściach. Najnowsze postępowanie obejmuje co najmniej 25 mln wozokilometrów, do realizacji których potrzebne będzie prawie 40 autobusów. Orientacyjna wartość zamówienia to 308 mln zł. Dzięki podpisanym kontraktom zapewnione zostaną połączenia na 17 liniach w 16 miejscowościach.
Zamawiana praca przewozowa ma być wykonywana m.in. w Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Mikołowie, Mysłowicach, Orzeszu, Rudzińcu, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Świętochłowicach, Tychach, Wyrach oraz Zabrzu.
Przetarg obejmuje m.in. dwie nowe linie metropolitalne: M12, której trasa ma biec od Katowic przez Mikołów i Łaziska Górne do Wyr oraz M13, która ma łączyć Katowice i Mysłowice ze strefą ekonomiczną w Sosnowcu.
Przetarg ma też zabezpieczyć pulę pracy przewozowej na zaplanowane w przyszłym roku zmiany w układzie połączeń - tak na Śląsku, jak i w Zagłębiu. Jako kolejny powód ogłoszenia przetargu przedstawiciele ZTM wskazują wolę odciążenia gminnych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej - z racji ich trudnej sytuacji kadrowej w grupie zawodowej kierowców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tylko nie zatrudniać, obcych kierowców, są bardzo marni w swoim fachu.