W najbliższy piątek, 23 grudnia, oddamy do rąk Czytelników kolejny numer Górniczej. Będzie on wyjątkowy bo świąteczny oraz ostatni w tym roku. Przyjrzymy się w nim jak wyglądają święta w kopalniach węgla kamiennego i miedzi oraz u ratowników z bytomskiej CSRG. Należy pamiętać, że w przypadku zakładów pracujących w ruchu ciągłym, ktoś musi czuwać, by ktoś mógł odpoczywać. Świątecznie jest także w samych kopalniach. Świadczy o tym m.in. stajenka, którą przygotowali górnicy z Mysłowic-Wesołej. Po raz pierwszy pojawiła się w cechowni cztery lata temu.
W nowym numerze przedstawiamy także relację z uroczystości upamiętniających pacyfikację kopalni Wujek. Przygotowała ją red. Katarzyna Zaremba-Majcher.
Informujemy także jak w Polskiej Grupie Górniczej wyglądają prace nad jednolitym systemem wynagradzania we wszystkich kopalniach spółki. Jak dowiedział się red. Jacek Madeja, system mógłby wejść w życie wiosną 2023 r. Jak zastrzega strona społeczna, wszystko będzie jednak zależeć od możliwości finansowych spółki.
- Jesteśmy na dobrej drodze, żeby wreszcie wprowadzić w życie nowy, jednolity system wynagradzania dla całej spółki. Na chwilę obecną pozytywnie na temat nowego proponowanego systemu wynagradzania wypowiedziało się pięć największych organizacji związkowych, a w najbliższych dniach w tej sprawie ma się odbyć spotkanie przedstawicieli zarządu z pozostałymi związkami działającymi w PGG – powiedział przewodniczący Solidarności w PGG oraz szef całej górniczej Solidarności Bogusław Hutek.
Z końcem roku zmiany nastąpią na górniczej mapie Polski. Do historii przejdą trzy kopalnie znajdujące się w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W dwóch przypadkach infrastruktura po nich zostanie wykorzystana, aby zapewnić bezpieczeństwo w czynnych zakładach. O tym jak to będzie wyglądać w materiale red. Macieja Dorosińskiego.
Przyglądamy się także kolejnej ważnej inwestycji w PGG. W kopalni Mysłowice-Wesoła uruchomiono najnowocześniejszą w polskim górnictwie węglowym podsadzkownię. Inwestycja służy do prowadzenia profilaktyki zagrożeń: pożarowego oraz metanowego. Ma wpływ na ochronę środowiska. O tym jaką będzie ona spełniać rolę i co daje to przedsięwzięcie, można będzie przeczytać w tekście autorstwa red. Kajetana Berezowskiego.
Węgiel za sprawą sytuacji geopolitycznej w tym roku wrócił do łask, o czym, najlepiej świadczą analizy przygotowane przez Międzynarodową Agencję Energii. Eksperci z MAE wskazują, że produkcja energii z węgla osiągnie w 2022 r. nowy rekord. Rekordowa w tym roku będzie także produkcja, która po raz pierwszy w historii przekroczy 8 mld t. Więcej o raporcie w nowym wydaniu TG.
Sprawdzamy także jak wygląda rywalizacja w ramach Olimpiady Wiedzy Górniczej. Liderem w wyścigu o Złotą Lampkę jest na razie Marek Adam Ćmok z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach. Finał zmagań w marcu 2023.
Zapraszamy także na poziom 726 w kopalni Bobrek-Piekary należącej do Węglokoksu Kraj. To jeden z niewielu zakładów górniczych w Polsce,w którego podziemiach znajduje się miejsce kultu religijnego. Z ołtarzem i obrazem patronki górników wiąże się wiele interesujących historii.
W dziale Po Szychcie prezentujemy natomiast zwyczaje związane z kolędowaniem. Ostatnio kolędnicy spotkali się w chorzowskim skansenie, nie zabrakło tam także górników w mundurach.
Warto pamiętać o tym, że polskie Boże Narodzenie wiąże się z mnóstwem zwyczajów. Słynie z tysiąca barw i niepowtarzalnej atmosfery, zaś kolacja wigilijna uważana jest za najbardziej uroczystą wieczerzę w całym roku. Stare ludowe przysłowie mówi, że „jakiś we Wilijo, takiś cołki rok”. Warto o tym pamiętać, zanim do niej zasiądziemy.
Numery aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.