Trwający na świecie kryzys energetyczny doprowadził ceny węgla do rekordowych poziomów. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) szybkie ożywienie światowej gospodarki w 2021 r. przełożyło się na silny wzrost popytu na węgiel, który w wielu krajach musiał zostać zaspokojony wyższym importem.
Handel międzynarodowy węglem energetycznym w bieżącym roku wzrósł o 43 mln ton (+4,3 proc.), a węglem metalurgicznym o 4 mln ton (+1,3 proc.).
Indonezja, największy na świecie eksporter węgla energetycznego, jest również najbardziej elastyczna. W 2021 roku zwiększyła swój eksport o 27 mln ton do 434 mln ton, eksportując ponad dwukrotnie więcej niż Australia (199 mln ton). Stany Zjednoczone, zmienny dostawca na rynku atlantyckim, zwiększyły eksport o 12 mln ton do 36 mln ton
W tym samym czasie eksport Republiki Południowej Afryki spadł o 9 mln ton do 66 mln ton z powodu problemów z systemem kolejowym.
W tym kontekście australijskie media górnicze informują, że eksport węgla obecnie stał się najważniejszym surowcem tego kraju. W tym roku eksport australijskich surowców ma osiągnąć kolejny rekord 459 miliardów USD. Prognozuje się, że łączny eksport węgla z Australii, który obejmuje węgiel metalurgiczny i węgiel energetyczny, przyniesie dochody w wysokości 132 miliardy dolarów w latach 2022–2023.
Wysokie ceny i zwiększony popyt sprawiły, że węgiel stał się najcenniejszym eksportowym towarem Australii, zajmując pierwsze miejsce od dawna zajmowane przez rudę żelaza. Zyski z rudy żelaza spadły w tym roku finansowym, a popyt na kluczowy składnik do produkcji stali został obniżony w związku ze spowolnieniem na rynku mieszkaniowym w Chinach, który był dotąd zdecydowanie największym australijskim odbiorcą rudy żelaza.
Oczekuje się, że niższe ceny w okresie objętym prognozą spowodują spadek dochodów Australii z eksportu rudy żelaza ze 133 miliardów dolarów w latach 2021–22 do 113 miliardów dolarów w latach 2022–2023, a następnie do 95 miliardów dolarów w latach 2023–24.
Eksportowe osiągnięcia węgla postrzegane są jednak, jako niepewne dla rozwoju tej branży w Australii, ponieważ świat w coraz większym stopniu przechodzi na odnawialne źródła energii. Trudności związane z kredytowaniem wydobycia węgla, prawdopodobnie przełożą się na jeszcze wyższe jego ceny.
Ceny eksportowe australijskiego węgla za tonę w 2022 roku przekroczyły 400 USD, obecnie jednak spadły do ok. 240 USD.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.