W czwartek, 22 grudnia br., zacznie obowiązywać uchwała Rady Gminy Łącko, zmieniająca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w obrębie złoża kruszywa naturalnego „Maszkowice 6A”. Tym samym możliwa będzie kontynuacja wydobycia prowadzonego na prawym brzegu Dunajca.
Dunajec kojarzy się Polakom zazwyczaj ze spływami urządzanymi w Pienińskim Parku Narodowym, ewentualnie z zespołem elektrowni wodnych Czorsztyn - Niedzica. Mniej osób ma świadomość, że dolina tej rzeki to rejon, gdzie prowadzone są od lat roboty górnicze. Kruszywo wydobywane jest na terenie miejscowości Maszkowice, zwłaszcza w pobliżu części tej wsi noszącej nazwę Równia.
Podjęta 30 listopada 2022 r. uchwała nr 138/XLIX/2022 Rada Gminy Łącko w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Łącko – Części „B” – w obrębie złoża kruszywa naturalnego „Maszkowice 6A” stanowi uwieńczenie trwających niemal rok starań w rej sprawie. Gmina przystąpiła do sporządzenia zmian w planie pod koniec grudnia 2021 r. Później jeszcze dwukrotnie łąccy radni korygowali swą uchwałę w sprawie planu.
Prowadzenie działalności górniczej w tym rejonie wiązać się będzie z przestrzeganiem pewnych ograniczeń. Cały obszar objęty planem znajduje się w granicach Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Obszar ten funkcjonuje w oparciu o uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego z 27 kwietnia 2020 r. Na przedsiębiorcę górniczego nakłada to przestrzeganie nakazów, zakazów, dopuszczeń i ograniczeń określonych w tej uchwale.
Prócz tego część terenu położona jest w obszarze szczególnego zagrożenia powodzią od rzeki Dunajec, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest średnie i wynosi raz na sto lat. Inna część terenu zagrożona jest powodzią raz na dziesięć lat.
Radni gminy Łącko uchwalili m. in., że przeznaczeniem podstawowym terenu ma być wydobycie piasku i żwiru, a nadkład pozyskany z powierzchni w trakcie prac górniczych ma być wykorzystany do wypełniania nieczynnych wyrobisk górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.