Wysoka efektywność energetyczna domu jednorodzinnego to nie tylko ulga dla środowiska, ale również dla portfela jego mieszkańców. Zastanawiasz się, co zrobić, by zaoszczędzić na ogrzewaniu i oświetleniu budynku? Poznaj nasze porady.
Wzrost cen prądu oraz gazu uderza w kieszenie Polaków. Dlatego też warto zastosować skuteczne rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić prąd oraz zminimalizować koszty ogrzewania. Oczywiście warto wyłączać światło w pomieszczeniach, z których akurat nie korzystamy, czy zakręcać grzejniki, gdy opuszczamy dom na dłużej. Jeśli jednak ciepło ucieka przez nieszczelne okna lub starą bramę garażową, nici z oszczędzania.
Obawiasz się kosztów remontu? Uważasz, że Twoja sytuacja finansowa uniemożliwia Ci poprawę efektywności energetycznej Twojego domu? Skorzystaj z dofinansowania wybranych rozwiązań w ramach Programu Czyste Powietrze .
Audyt energetyczny – sprawdź, co warto poprawić
Pierwszym krokiem do poprawy efektywności energetycznej domu jest wykonanie audytu energetycznego. Przeprowadza go wykwalifikowany specjalista – możesz go znaleźć m.in. na stronie internetowej Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.
Audytor oceni ilość energii zużywanej w danym budynku, zasugeruje zmiany i rozwiązania, które warto wprowadzić oraz przedstawi przewidywane oszczędności. Dzięki temu nie będziesz działać po omacku, co umożliwi Ci podjęcie skutecznych działań już na starcie.
Zatrzymaj ciepło w swoim domu
Trudno przecenić wartość porad specjalisty, jednak niektóre problemy możesz wykryć samodzielnie. Należy do nich np. nieodpowiednia szczelność okien. Wystarczy, że przy zamkniętym oknie przesuniesz dłonią wzdłuż ramy okiennej oraz szyby. Czujesz podmuch chłodnego powietrza? To znak, że Twoje okna wymagają uszczelnienia, by ograniczyć straty ciepła.
Rozwiązaniem problemu może okazać się wymiana uszczelek. Jeśli jednak uznasz, że całe okna wymagają wymiany, wybierz markę, która specjalizuje się w energooszczędnej stolarce np. DAKO.eu . Zwróć uwagę, by okna miały odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, który wynosi aktualnie 0,9 W/m2K.
Rozwiązania smart home dla lepszej efektywności energetycznej
System inteligentnego domu pozwala zarządzać oświetleniem czy ogrzewaniem w sposób zdalny i automatyczny, co poprawia wydajność różnych urządzeń i przekłada się na oszczędzanie energii.
Przykładowo elektroniczna głowica termostatyczna zintegrowana z aplikacją w Twoim telefonie pomoże kontrolować panującą w pomieszczeniu temperaturę i obniżać ją według zapotrzebowania – nawet jeśli akurat jesteś poza domem.
Postaw na alternatywne źródła energii
Szukając rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną budynku, nie sposób nie wspomnieć o panelach fotowoltaicznych czy kolektorach słonecznych.
Panele fotowoltaiczne, choć wiążą się z dość dużą inwestycją, pozwolą obniżyć rachunki za prąd oraz choć częściowo uniezależnić się od podwyżek cen prądu.
Z kolei kolektory słoneczne zamieniają energię ze słońca na energię cieplną służącą do ogrzewania wody. Urządzenia te mogą zaspokoić do 70 proc. zapotrzebowania na energię cieplną potrzebną do podgrzania wody.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.