Wczesna i ostra zima w północnych Chinach oraz obostrzenia związane z nadal nie opanowaną w tym kraju epidemią Covid19 spowodowały, że rząd zaapelował do górnictwa węgla kamiennego o zwiększenie wydobycia.
Medialne agencje 15 grudnia informowały, że w listopadzie chińskie górnictwo osiągnęło rekordowy poziom, miesięcznego wydobycia w ilości 390 mln ton, co odpowiada dziennemu wydobyciu 13,04 mln ton. W ten sposób przekroczono dwa poprzednie rekordy, które miały miejsce we wrześniu i w minionym roku. Obecny szczyt był odpowiednio większy o 12,8 mln ton we wrześniu i 12,36 mln ton rok wcześniej.
Chińskie biuro statystyczne podało, że w okresie styczeń-listopad wydobycie wyniosło 4,09 mld ton, o 9,7 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Ta skala wydobycia węgla jest zaskoczeniem, gdyż rząd z powodu epidemii Covid19 wyłączył uprzednio z ruchu oczyszczalnie węgla i nałożył ścisłe ograniczenia mobilności kierowców ciężarówek obsługujących kopalnie.
Zwiększoną aktywność górnictwa uzyskano przez tak zwane podejście „zarządzania w obiegu zamkniętym”, takie jak zakazanie pracownikom korzystania z urlopów, w celu zmniejszenia ryzyka wybuchu epidemii COVID i utrzymania produkcji. Jednym z elementów sprzyjających rekordowym wynikom węglowego górnictwa było wznowienie pracy największej linii transportowej węgla w Chinach, jaką jest kolej Daqin łącząca ośrodki wydobycia węgla z portem Qinhuangdao,
Grudzień może nie być już tak rekordowy, gdyż niektóre gałęzie gospodarki nie powróciły jeszcze do swojej normalnej pracy, m.in. producenci chemikaliów i cementu. Nowa fala infekcji COVID nabiera rozpędu. Zakłady przemysłowe wkrótce zostaną zamknięte z powodu obchodów Nowego Roku Księżycowego w przyszłym miesiącu, co też spowolni zapotrzebowanie na wytwarzaną energię z węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.