O prof. Józefie Dubińskim mówi nam prof. PIOTR CZAJA, prezes Stowarzyszenia Wychowanków Akademii Górniczo-Hutniczej.
Chociaż z profesorem Józefem Dubińskim dzieli nas niewielka różnica wieku i studiowaliśmy na tej samej uczelni (na różnych wydziałach), tak naprawdę nasza „wspólna droga” rozpoczęła się na początku XXI w.
Prof. Dubiński był już profesorem tytularnym i dyrektorem generalnym Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, co sprawiło, że bardzo szybko znała go cała „górnicza Polska”. Szybko też dał się poznać jako aktywny uczestnik ruchu wykreowanego przez prof. Bolesława Krupińskiego, zajmującego się organizacją Światowych Kongresów Górniczych. Mówił płynnie w języku angielskim i nie było niczym dziwnym, że już w roku 2004 na posiedzeniu International Organizing Committee (IOC) Światowych Kongresów Górniczych w Rzymie został wybrany prezydentem tej organizacji. Ten zaszczytny urząd sprawował jako szósty po prof. Krupińskim Polak. Mnie ten ruch bardzo interesował, bo pracując w AGH, wspólnie z prof. Bronisławem Barchańskim (wtedy jeszcze doktorem) i prof. Tadeuszem Pindórem (wtedy magistrem) organizowaliśmy dla studentów liczne wyprawy zagraniczne, w tym także na Światowe Kongresy Górnicze w Düsseldorfie (1974), Istambule (1979), Belgradzie (1982), Sztokholmie (1986).
W roku 1984 zorganizowaliśmy w Krakowie pierwsze w świecie Międzynarodowe Sympozjum Młodych Górników, które chcieliśmy urządzić jako „młodzieżowa kopia Światowych Kongresów Górniczych”. Ze Światowym Komitetem Organizacyjnym Kongresów utrzymywaliśmy stały kontakt, więc wybór prof. Dubińskiego na jego prezydenta był nam bardzo na rękę. Prezydentura Profesora w IOC zaowocowała organizacją pięciu wspaniałych kongresów w Teheranie (2005), w Krakowie (2008), w Istambule (2011), w Montrealu (2013) i w Rio de Janeiro (2016).
W roku 2010, uzyskując rekomendację prof. Dubińskiego, zostałem przyjęty w poczet członków polskiego Komitetu Narodowego w IOC. Od tej pory miałem możliwość obserwować Profesora jako prezydenta tej organizacji. Imponujące było to, jak reagowali na spotkanie z Nim przedstawiciele całego górniczego świata. (...)
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.