Dokładnie 41 lat temu pancry poszły na Wujek i doszło do pacyfikacji strajku, który wybuchł w katowickiej kopalni po ogłoszeniu stanu wojennego. Dziś, 16 grudnia, z okazji rocznicy tych wydarzeń odbędą się uroczystości pod Krzyżem-Pomnikiem Poległych Górników znajdującym się przy zakładzie górniczym.
Obchody rozpoczną się od Biegu Dziewięciu Górników. Odbędzie się już po raz dziesiąty. Zbiórkę uczestników biegu zaplanowano o godz. 10.45 u zbiegu ulic Mikołowskiej i Wincentego Pola. Pobiec ma ok. 900 osób. Będą to uczniowie z 86 szkół Śląska i Zagłębia. Finał biegu zaplanowano na 11.00. Potem odbędą się uroczystości pod pomnikiem. Głos zabierze m.in. dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa.
O godz 13.00 w katowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Piękna 8) odbędzie się msza św. w intencji poległych górników. Po niej ok. godz. 14.15 odbędzie się przemarsz pod Krzyż-Pomnik. Tam zaplanowano przemówienia, apel poległych oraz składanie wieńców i kwiatów przez rodziny poległych górników oraz oficjalne delegacje.
Pacyfikacja Wujka była najkrwawszą akcją podczas stanu wojennego. W jej wyniku życie straciło dziewięciu górników, których dosięgły kule zomowców. Byli to: Józef Czekalski (48 lat), Krzysztof Giza (24 lata), Joachim Gnida (28 lat), Ryszard Gzik (35 lat), Bogusław Kopczak (28 lat), Andrzej Pełka (19 lat), Jan Stawisiński (21 lat), Zbigniew Wilk (30 lat) oraz Zenon Zając (22 lata). Ponadto w wyniku pacyfikacji zostało rannych kilkadziesiąt osób.
Górnicy w Wujku rozpoczęli strajk po zatrzymaniu Jana Ludwiczaka, przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. Domagali się uwolnienia związkowca oraz zniesienia stanu wojennego. Władze PRL postanowiły spacyfikować bunt górników także po to, by zastraszyć innych. Na terenie ówczesnego woj. katowickiego stanęło 50 zakładów. Warto przypomnieć, że 14 grudnia wojsko i milicja przystąpiły do tłumienia protestów. W Jastrzębiu-Zdroju pod kopalnią Manifest Lipcowy otworzono ogień do górników, raniąc czterech z nich.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.