Gwarancje pracownicze dla zatrudnionych w przedsiębiorstwach, które w związku z powołaniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) zostaną objęte zmianami - zawiera umowa społeczna parafowana przez przedstawicieli rządu, organizacji związkowych i spółek energetycznych - podało MAP.
Umowa społeczna dotycząca wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa uzgodniona. Zawiera ona gwarancje pracownicze dla pracowników przedsiębiorstw, które w związku z transformacją energetyczną i powołaniem NABE zostaną objęte zmianami - poinformowało w środowym komunikacie Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Resort przekazał, że umowa społeczna dotyczy transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, w tym wydzielenia wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa. Jak dodano, treść umowy parafowali w środę przedstawiciele strony rządowej, reprezentatywnych organizacji związkowych oraz spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa.
Umowa określa zobowiązania wobec pracowników sektora elektroenergetycznego oraz sektora wydobycia węgla brunatnego w związku z procesem stopniowej transformacji regionów silnie związanych z energetyką konwencjonalną i utworzeniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego - wskazał resort.
Ministerstwo podało, że parafowana umowa zawiera uzgodnione zapisy dotyczące gwarancji pracowniczych w obszarze statusu pracodawcy, zachowania uprawnień pracowniczych i stabilizacji zatrudnienia, warunków pracy i wynagrodzeń po procesie wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa; systemu osłon socjalnych dla pracowników przedsiębiorstw prowadzących działalność wytwórczą energii elektrycznej oraz przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego; mechanizmów minimalizowania skutków transformacji, a także zasad monitorowania realizacji umowy społecznej.
Podano, że przepisy umowy zabezpieczają uprawnienia pracownicze na okres transformacji oraz przewidują wprowadzenie w drodze ustawowej pakietu świadczeń socjalnych dla pracowników w okresie wyłączania bloków energetycznych lub systemowej redukcji wydobycia węgla brunatnego.
Podpisanie umowy społecznej zaplanowano na 22 grudnia br.
Ministerstwo podkreśliło, że wypracowana treść umowy społecznej stanowi podsumowanie wielomiesięcznych rozmów i negocjacji prowadzonych przez przedstawicieli strony rządowej, strony społecznej oraz strony pracodawców Trójstronnego Zespołu ds. Branży Energetycznej i Trójstronnego Zespołu ds. Branży Węgla Brunatnego.
Rozmowy dotyczyły rozwiązań z obszaru prawa pracy dla pracowników objętych przekształceniami właścicielskimi w związku z wydzieleniem aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz działań przewidzianych do podjęcia w ramach łagodzenia skutków transformacji energetycznej w Polsce - wskazał resort.
Jak podkreślono, w toku negocjacji wskazywano na konieczność wypracowania zapisów, które pozwolą zminimalizować negatywne skutki społeczno-gospodarcze transformacji sektora elektroenergetycznego i branży węgla brunatnego oraz będą podstawą zrównoważonego przebiegu transformacji energetycznej, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej Polskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie rozumiem dlaczego nie możemy w przyszłości nadal wydobywać węgla i sprzedawać do innych krajów, tylko od razu likwidować kopalnie. Przecież najpierw powinna powstać elektrownia jądrowa, później stopniowe wygaszanie węglowych i dopiero na samym końcu ewentualne zamykanie kopalń. Ktoś tu chyba niezły biznes knuje, tak samo jak na Krupińskim czy Sierszy.
Tylko dlaczego ma w ogóle dochodzić do jakieś transformacji skoro to najstabilniejsze źródło energii? Bo co? Bo kilku oszołomów z UE chce? Budujmy elektrownie atomowe i opierajmy się na mixie węglowo-jądrowym
To piszecie tyle co nic
Konkrety. Ile dostaną te pasożyty
Jak jesteś pracownikiem jednego z zakładu wydzielanego do Nabe to wszystkiego dowiesz się w pracy.
Gdzie można zobaczyć pełną treść tej umowy ?