Do trzynastu gmin na południu Polski trafi nowe oświetlenie. W sumie Tauron wymieni 23 tysiące starych lamp sodowych na nowoczesne oświetlenie typu LED. Dzięki inwestycji w nowoczesne oświetlenie, samorządy zaoszczędzą w skali roku prawie 8 tys. MWh energii elektrycznej, a do atmosfery w tym samym czasie nie trafi 5,5 tys. ton CO2 - poinformowała spółka w komunikacie.
Na prace, które mają być wykonane do końca sierpnia przyszłego roku, Tauron Nowe Technologie otrzymał pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 23 tysiące LED-ów pojawi się w gminach: Pietrowice Wielkie, Murów, Olsztyn, Tarnowskie Góry, Miedźna, Łambinowice, Skoroszyce, Ogrodzieniec, Stryszawa, Przeciszów, Stryszów, Poręba i Bytom. Część z inwestycji objętych projektem została już zrealizowana w ostatnich miesiącach.
- Dziś wszyscy mierzymy się ze skutkami kryzysu energetycznego – z wysokimi cenami czy niedoborem surowców energetycznych, dlatego wszelkimi sposobami szukamy możliwości oszczędzania energii. Od kilku lat modernizujemy nasz majątek oświetleniowy, sukcesywnie wymieniając lampy sodowe na nowoczesne LED-y – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.
Porozumienie zawarte w NFOŚiGW zakłada, że w przypadku terminowej realizacji projektów i ich właściwego rozliczenia Tauron Nowe Technologie będzie mógł liczyć na 10-procentowe umorzenie pożyczki.
- W obliczu nowych wyzwań w sektorze energetycznym chcemy proces modernizacji oświetlenia zdecydowanie przyspieszyć, co pozwoli naszym samorządowym partnerom na znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Wsparcie ze strony funduszu wydatnie nam w tym pomoże – mówi Piotr Apollo, prezes Tauron Nowe Technologie.
Instalacja oświetleniowa uzbrojona w LED-y ma jeszcze jedną ważną zaletę – można nią dowolnie sterować. Jak to działa? We wczesnych godzinach wieczornych, kiedy na ulicach panuje jeszcze spory ruch, oprawy oświetleniowe korzystają z pełnej mocy. Ale późną nocą i nad ranem, kiedy aktywność pieszych i kierowców zdecydowanie spada, ich moc może zostać ograniczona o kilkadziesiąt procent. To przekłada się na dużo niższe zużycie energii elektrycznej. Podobne rozwiązania Tauron stosuje w miejskich parkach, gdzie oświetlenie podąża za ludźmi na parkowych alejkach lub w okolicach przejść dla pieszych.
Jeśli pieszy wejdzie w monitorowane przez kamery lub czujniki ruchu pole, system podniesie moc zamontowanych w rejonie przejścia opraw oświetleniowych do poziomu 100 proc. w ciągu 1 sekundy. Lampy z pełną mocą świecić będą jeszcze ok. 15 sekund po wyjściu człowieka z obserwowanej strefy, a następnie strumień świetlny oprawy zostanie zredukowany do 20 proc. i pozostanie w trybie spoczynku do chwili pojawienia się kolejnej osoby w „obserwowanej” strefie.
Tauron Nowe Technologie jest właścicielem 700 tysięcy punktów świetlnych w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim.
Umowa podpisana przez NFOŚiGW i Tauron Nowe Technologie zakłada dofinansowanie modernizacji należącej do spółki sieci oświetleniowej w kwocie niemal 19 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.