Częstochowa, podobnie jak inne samorządy, ma ustawowo zapewnioną ciągłość dostaw prądu; miasto ma także na równi z innymi samorządami dostęp do węgla dla mieszkańców - w piątek powinien być ustalony harmonogram dostaw tego paliwa - wynika z informacji Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Departament komunikacji MAP odniósł się w ten sposób do listu otwartego prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, skierowanego trzy dni temu do premiera Mateusza Morawieckiego. Prezydent miasta zwrócił w nim uwagę na problem z dostępnością tańszego węgla dla mieszkańców oraz na brak ofert w kolejnym już przetargu na dostawę prądu dla Częstochowy.
Okazało się, że żadna z państwowych spółek energetycznych nie przystąpiła do rozpisanego już po raz trzeci przetargu na dostawę energii elektrycznej dla Częstochowy i jednostek podległych. Jednocześnie towarzyszy nam opieszałość spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa odpowiedzialnych za wprowadzenie na rynek opału po preferencyjnej cenie - napisał w miniony wtorek do szefa rządu prezydent Częstochowy.
Jak przekazał w piątek resort aktywów, Częstochowa, podobnie jak inne samorządy, ma ustawowo zapewnioną ciągłość dostaw energii elektrycznej. Oznacza to, że w przypadku niepodpisania nowej umowy, będzie obsługiwana w ramach rezerwowej sprzedaży energii elektrycznej.
Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej, wszystkie samorządy mają - po złożeniu oświadczeń - zagwarantowane ceny maksymalne na energię elektryczną, bez względu na rodzaj zawartej umowy. Samorządy, które zawarły już umowy, po złożeniu oświadczeń, już od grudnia tego roku będą mogły korzystać z cen maksymalnych. Natomiast jednostki samorządu terytorialnego, które nie rozstrzygnęły postępowań, powinny przede wszystkim złożyć oświadczenia, aby skorzystać z cen maksymalnych, bez względu na rodzaj zawartej umowy - wyjaśnia MAP.
Cena maksymalna w rozliczeniach z samorządem pojawi się zawsze w następnym miesiącu po złożeniu oświadczenia - poinformował resort aktywów.
W liście otwartym do premiera prezydent Częstochowy poruszył też sprawę braku węgla w ramach programu preferencyjnej sprzedaży tego surowca mieszkańcom.
W Częstochowie - decyzją władz miasta - preferencyjną sprzedażą zajmuje się nie bezpośrednio miasto, ale prywatny podmiot, który pierwszy zgłosił taką gotowość. Jak napisał prezydent, podmiot ten ma zabezpieczony teren z przeznaczeniem na skład. Od ponad trzech tygodni czekamy na jakiekolwiek informacje, wsłuchując się w głosy zaniepokojonych mieszkanek i mieszkańców, którzy pytają samorząd o węgiel, ale to nie my odpowiadamy za jego brak tylko strona rządowa - napisał 6 grudnia Matyjaszczyk.
Odnosząc się do listu prezydenta Częstochowy, przedstawiciele MAP zwrócili uwagę, że gmina Częstochowa nie była zainteresowana dokonaniem zakupu paliwa stałego z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych, ponieważ nie ogłosiła na stronie gminy w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o przystąpieniu do zakupu paliwa.
Tym samym, zgodnie z ustawą, to prywatny podmiot (tzw. pośredniczący podmiot węglowy - PPW) wystąpił do gminy z wnioskiem o prowadzenie sprzedaży w ramach zakupu preferencyjnego dla osób fizycznych w gospodarstwach domowych znajdujących się na terenie tej gminy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.