W czwartek, 8 grudnia, w Kopalni Soli Bochnia odbyły się oficjalne obchody górniczego święta, po dwuletniej przerwie związanej z pandemią. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kaplicy św. Kingi pod przewodnictwem ks. prałata Ryszarda Podstołowicza, podczas której górnicy, pracownicy kopalni oraz przybyli goście podziękowali swojej patronce św. Barbarze za codzienną opiekę i prosili o dalsze łaski.
Po nabożeństwie górnicy wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na Uroczystą Akademię do komory Ważyn.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele rządu, parlamentu, władze województwa małopolskiego, instytucje nadzoru górniczego, władze Starostwa Powiatowego oraz Gminy i Miasta Bochnia, przedstawiciele wojska i policji, a także przedstawiciele zarządów spółek współpracujących z bocheńską kopalnią.
W trakcie uroczystości odczytano list do bocheńskich górników od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. List odczytał obecny na uroczystościach doradca prezydenta Piotr Nowacki.
Słowa do górników skierował również premier Mateusz Morawiecki. Ten list odczytał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Poseł Józefa Szczurek-Żelazko odczytała list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz przekazała życzenia od eurodeputowanej Beaty Szydło.
Na ręce prezesa Kopalni Soli Bochnia Zygmunta Dobrowolskiego wpłynęły również inne okolicznościowe adresy z życzeniami dla bocheńskich górników.
Prezes Kopalni Soli Bochnia Zygmunt Dobrowolski w przemówieniu podczas akademii przedstawił m.in. plany jakie stawia przed zakładem.
- Plan ten obejmuje poprawę wizerunku kopalni, uruchomienie nowej trasy turystycznej z ekspozycją multimedialną oraz rozszerzenie oferty turystycznej kopalni poprzez prowadzenie ruchu turystycznego na dwa szyby: zjazd Szybem Campi, wyjazd Szybem Sutoris w centrum miasta lub odwrotnie, w połączeniu z przejazdem turystów kolejką elektryczną trasą prowadzącą przez najbardziej atrakcyjne miejsca Bochni. Chcemy poprzez uatrakcyjnienie oferty turystycznej kopalni promować miasto i piękne obiekty znajdujące się na jego terenie - mówił Zygmunt Dobrowolski.
W trakcie akademii nastąpiło wręczenie odznaczeń i szpad górniczych oraz nominacji na stopnie górnicze. M.in. minister aktywów państwowych wyróżnił prezesa Zygmunta Dobrowolskiego i nadał mu stopień generalnego dyrektora górniczego II stopnia.
Elementem nieodłącznie związanym z obchodami Barbórki jest Karczma Górnicza, którą rozpoczął pochód lisów, czyli ceremoniał przyjęcia do stanu górników, którzy pracę w kopalni zaczęli w okresie pomiędzy ostatnią a obecną Barbórką.
Tradycyjnej Karczmie Górniczej towarzyszyły liczne konkursy oraz wspólne śpiewanie pieśni górniczych. W ramach menu królowała tradycyjna golonka.
W uroczystościach barbórkowych w podziemiach udział wzięła Orkiestra Dęta Kopalni Soli Bochnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.