W leżącej na południowy wschód od Sędziszowa Małopolskiego gminie Iwierzyce eksploatowane będą dodatkowe odwierty gazowe. Złożony ponad trzy miesiące temu przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach został pozytywnie rozpatrzony przez rzeszowski RDOŚ. To otwiera drogę do zmiany koncesji nr 153/94 na wydobywanie gazu ziemnego ze złoża Zagorzyce.
Koncesję tę 26 sierpnia 1994 r. wydał Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W latach 1995-2019 była ona już kilkukrotnie zmieniana. Obecnie jej termin końcowy to 31 grudnia 2042 r.
Złoże gazu ziemnego Zagorzyce udostępnione jest poprzez 9 otworów, z których 8 pozostaje w eksploatacji. Jedynie odwiert Sędziszów-16 przejściowo nie jest używany, ale w przyszłości ma być ponownie wykorzystany. Najmłodsze są odwierty rozpoznawcze Sędziszów-37, Sędziszów-38K i Sędziszów-39K. Powstały w latach 2016-2018 w trakcie prowadzonych wtedy prac wiertniczych. Na razie są wykorzystywane w ramach testu produkcyjnego.
Wraz z wykonaniem tych odwiertów i udokumentowaniem nowego horyzontu gazonośnego nastąpiła zmiana granic złoża Zagorzyce. Zaprojektowany też został nowy obszar i teren górniczy Sędziszów-2. Powierzchnia obszaru górniczego wynosi około 1,69 km2. Pierwotne zasoby geologiczne gazu ziemnego według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r. wynoszą 768,1 mln m sześc. w kat. C.
PGNIG SA złożyło 18 sierpnia 2022 r. wniosek dotyczący wydobycia gazu ziemnego ze złoża Zagorzyce. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie stwierdziła w grudniu br. brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia.
Złoże gazu ziemnego Zagorzyce położone jest w województwie podkarpackim, w powiecie ropczycko-sędziszowskim, na terenie gminy Iwierzyce. Pod względem organizacyjnym podlega Kopalni Gazu Czarna Sędziszowska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Istotna jest głębokość. Na głębokości niemal 8 km znajdują się skoncentrowane złoża gazu i ropy naftowej. Złoża liczone już w dziesiątkach mld baryłek i bilony m3 gazu ziemnego. Czy w Polsce od czasu przeprowadzenia badań w czasach PRL, zeszliśmy kiedykolwiek w celu poszukiwań węglowodorów do 7, 8 km głębokości? Wątpię. Jakieś 10 lat z okładem koło Sanoka został wywiercony szyb - 5.5 km, a zasoby pod naszymi górami znajdują się na 7 i 8 km.