W piątek, 9 grudnia, ukaże się najnowszy numer Górniczej, który w głównej mierze poświęcony jest obchodom Dnia Górnika. Jak zwykle świętowanie Barbórki było uroczyste, ale w tym roku również pełne powagi i zadumy.
Na pierwszej stronie najnowszego numeru Górniczej relacjonujemy uroczystości w dwóch największych spółkach węglowych – Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W tym roku załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej obchodziła górnicze święto w atmosferze powagi, zadumy i smutku. Cieniem na uroczystościach związanych z imieninami św. Barbary kładły się dwie kwietniowe katastrofy w kopalniach Pniówek i Zofiówka – 19 górników zginęło, 7 pozostaje zaginionych. W barbórkowej mszy św. odprawionej w Pawłowicach w intencji górników oraz ofiar wypadków i katastrof wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda.
W PGG podczas barbórkowych obchodów nie zabrakło słów podziękowania i uznania. To dzięki wysiłkowi jej pracowników w III kwartale produkcja wzrosła o 20 proc. w porównaniu z rokiem 2021, co było odpowiedzią jaką górnicy mogli dać na zapotrzebowanie na węgiel zgłaszane w kraju.
Na kolejnych stronach czytelnicy znajdą również relacje z obchodów Dnia Górnika, które odbyły się m.in. w Węglokoksie Kraj, Spółce Restrukturyzacji Kopalń i murach Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
W artykule „Naukowa szychta na węglu” przybliżamy sylwetkę dra Krzysztofa Kapusty, który jako jeden z trzech pracowników Głównego Instytutu Górnictwa, w tym roku został zaliczony do grona najbardziej wpływowych naukowców na świecie pod kątem przyjętych wskaźników cytowań ich publikacji. Dr Kapusta jest kierownikiem Laboratorium Instalacji Doświadczalnych Głównego Instytutu Górnictwa, a prace badawcze prowadzi w Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie.
W najnowszym numerze nie brakuje również innych najnowszych wieść z górniczego świata. Na łamach czytelnicy znajdą m.in. informację o szczegółach wstępnego porozumienia, które zostało podpisane w spółce Tauron Wydobycie w związku z jej przejęciem przez Skarb Państwa oraz relację z debaty „Bezpieczeństwo energetyczne Polski dziś – szanse i zagrożenia”, zorganizowanej 1 grudnia przez Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Jak wskazywali jej uczestnicy trzeba poszukiwać nowych rozwiązań umożliwiających rozwój posiadanych mocy wytwórczych opartych na rodzimym węglu i rozwijać tzw. energetykę obywatelską. Niewykluczone, że w energetyce węglowej powrócimy jeszcze do technologii CCS.
– W obliczu napaści Rosji na Ukrainę i bestialstwa, które tam się dzieje, widzimy, że suwerenność energetyczna Polski to podstawa bezpieczeństwa naszego kraju. To możliwość rozwoju całych pokoleń Polaków, to jeden z warunków zachowania naszej tożsamości narodowej. Bez suwerenności energetycznej naszego kraju nie ma wolnej Polski – mówił Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, w trakcie debaty.
W dziale Po szychcie o swojej pasji opowiada Janusz Matejczyk. Były górnik jest nietypowym rzeźbiarzem, bo materiałem z którego wykonuje swoje prace jest węgiel. -Miedziana blacha to był mój ulubiony materiał. Powstałe w ten sposób ryciny patynowało się i polerowało na błysk. Węgiel i jego właściwości poznałem dopiero, gdy podjąłem pierwszą pracę w górnictwie, w kopalni Szombierki, ponad 35 lat temu. Dużo rzeźbiłem pracując potem w kopalni Centrum, aż w końcu trafiłem na Bobrek – wspomina Janusz Matejczyk.
Numery aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.