Jak donoszą agencje z Ułan Bator, od trzech dni stolica Mongolii wstrząsana jest demonstracjami przed parlamentem. Kilkaset osób domaga się ujawnienia osób odpowiedzialnych za handel węglem z Chinami i defraudacji około jednej trzeciej dochodów z tego źródła. A dochód jest solidny.
Za miniony rok miał wynieść ok., 4,5 mld USD. Obszerną relację z tych protestów zamieszcza europejski, gospodarczy portal internetowy bne INTELLINES.
Protestujący na placu Sukhbaatar spalili świąteczne choinki i na krótko zablokowali główny bulwar stolicy, Aleję Pokoju. Rząd 5 grudnia zorganizował konferencję prasową, aby odnieść się do zarzutów kradzieży związanych z dochodami z węgla. Omawiał tę kwestię trzykrotnie – powiedział minister rozwoju gospodarczego Khurelbaatar Chimed. Zaznaczył, że potężni ludzie i urzędnicy byli zamieszani w kradzież węgla.
W rezultacie firma Erdenes Tavan Tolgoi została ostatecznie poddana specjalnemu reżimowi sugerując, że ludzie z państwowej firmy inwestycyjnej Erdenes Mongol i państwowej kopalni Erdenes Tavan Tolgoi byli odpowiedzialni za rzekome sprzeniewierzenie dochodów. W związku z kradzieżą węgla wszczęto 10 spraw karnych i są one badane w trzech rodzajach spraw dotyczących kontraktów, transportu i kolei.
Minister zidentyfikował pięciu byłych dyrektorów Erdenes Tavan Tolgoi jako podejrzanych w tej sprawie. Natomiast minister sprawiedliwości Kh. Nyambaatar powiedział na wspomnianej konferencji, że rząd mongolski zwrócił się do Pekinu drogą dyplomatyczną o współpracę z prokuraturą Chińskiej Republiki Ludowej badającą proceder kradzieży węgla.
Sprawa ta kładzie się cieniem na sukcesach górniczych Mongolii. Niezależnie jednak od wyników dochodzenia, osiągnięcia tego kraju w górnictwie są niepodważalne. Odnotować je trzeba, gdyż żadna afera nie jest w stanie je zredukować.
Sektor wydobywczy wytworzył 24 proc. PKB, 67 proc. całkowitego produktu przemysłowego, zapewnił 94 proc. wpływów z eksportu, 23 proc. dochodów budżetu państwa i 64 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.