Użytkująca złoże kwarcytu Bukowa Góra kopalnia PCC Silicium ma przed sobą perspektywę przejęcia dwóch działek leśnych w celu powiększenia terenu wyrobiska. To, co oznacza korzyść dla kopalni, jednocześnie spowoduje stratę Lasów Państwowych. W jaki sposób kopalnia ma ją zrekompensować?
- Odszkodowanie za przedwczesny wyrąb drzewostanu wylicza się w oparciu o Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu. Dane pozyskuje się z tzw. opisów taksacyjnych drzewostanów, którymi dysponują nadleśnictwa lub w przypadku lasów prywatnych Starostwa Powiatowe. Wiek drzewostanu ma istotny wpływ na wysokość odszkodowania. Analizując odpowiednie tabele z cytowanego wyżej Rozporządzenia, można się łatwo zorientować. Im wyższy wiek drzewostanu, tym wyższe wskaźniki są mu przypisane, co z kolei wpływa na wysokość odszkodowania. Dodam tylko jeszcze, że wysokość jednorazowego odszkodowania oblicza RDLP, wydając w tej sprawie stosowną decyzję - odpowiada Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Zagnańsk, na terenie którego fedruje kopalnia PCC Silicium.
Planowane do wylesienia działki ewidencyjne nr 13/1218 i 13/1217 znajdują się po północnej stronie wyrobiska. Ich położenie można również określić jako zlokalizowane bliżej wsi Zagórze, patrząc od strony wyrobiska. Umowa dzierżawy pomiędzy nadleśnictwem a kopalnią nie została jeszcze zawarta, gdyż nie jest znany termin ich wylesienia.
Najprawdopodobniej może to być już ostatnie powiększenie kopalni na Bukowej Górze kosztem działek nadleśnictwa.
- Według mojego stanu wiedzy, mogą to być już ostatnie działki. Ale oczywiście sytuacja ta może się jeszcze zmienić. Wszystko zależy od PCC Silicium, tzn. podejmowanych przez to przedsiębiorstwo działań i ewentualnie dalszych badań złoża Bukowa Góra pod kątem dalszej eksploatacji - stwierdza Paweł Kowalczyk.
Czy las, który ma zostać wycięty na potrzeby rozwoju kopalni, jest traktowany przez leśników inaczej niż pozostały drzewostan? W istocie nie traktuje się go jakoś specjalnie.
- Do czasu wylesienia są w nim prowadzone zabiegi pielęgnacyjne, które określone zostały w 10-letnim Planie Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Zagnańsk. W drzewostanie tym zaplanowany został zabieg pielęgnacyjny, który leśnicy nazywają trzebieżą późną. Zabieg taki jest wykonywany zazwyczaj raz w dziesięcioleciu. W tym konkretnym przypadku jeszcze nie wykonywaliśmy tego zabiegu, co jest związane z rozłożeniem cięć pielęgnacyjnych w dziesięcioleciu. Rocznie staramy się wykonać 1/10 planu. Ponadto uwzględniany jest jeszcze czasu, jaki upłynął od ostatniego takiego cięcia - precyzuje Paweł Kowalczyk.
Kopalnia PCC Silicium jest jednym z większych zakładów górniczych w północnej części Gór Świętokrzyskich. Obecnie jest to jedyna czynna kopalnia, która w chwili obecnej prowadzi działalność na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Zagnańsk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.