Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie przystąpiła do zmiany planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Pustynia Błędowska PLH120014. Dzieje się to niemal równo dwa lata po zakończeniu wydobycia rud cynku i ołowiu pod pustynią. Czy zmiana stosunków wodnych, spowodowana zaprzestaniem prac górniczych, ma zauważalny wpływ na pustynię?
- Regionalna Dyrekcja nie posiada informacji, aby na obszarze Natura 2000 Pustynia Błędowska PLH120014 nastąpiły jakieś zmiany przedmiotów ochrony spowodowane zaprzestaniem eksploatacji złóż cynku i ołowiu przez Zakłady Górniczo-Hutnicze, należy zauważyć, że przedmiotami ochrony w obszarze są siedliska przyrodnicze: 2330 – Wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi oraz 6120 - Ciepłolubne, śródlądowe murawy napiaskowe, które nie wymagają dla swojego funkcjonowania uwilgotnienia podłoża, cieków wodnych czy wysokiego poziomu wód lub metali w podłożu - odpowiada Ada Słodkowska-Łabuzek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.
Leżąca na wschodnim krańcu Wyżyny Śląskiej Pustynia Błędowska znajduje się nad złożem Klucze I. Było ono jednym z trzech eksploatowanych przez Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław. Jednak z końcem grudnia 2020 r. spółka postanowiła wstrzymać wydobycie i zaprzestać działalności górniczej, z uwagi na sczerpanie złóż.
W przeszłości środowisko przyrodnicze Pustyni Błędowskiej wielokrotnie zmieniało się pod wpływem działalności człowieka. W średniowieczu pustynia powstała w następstwie wycinki drzew na potrzeby olkuskiego górnictwa i hutnictwa. W XX w. dochodziło w tym rejonie do zaniku cieków wodnych w wyniku drenażu wód przez kopalnie.
Krakowski RDOŚ postanowił teraz doprecyzować cele ochrony pustyni, zmieniając plan zadań ochronnych.
- Zmiana ma na celu uszczegółowienie celów działań ochronnych, które powinny być nie tylko jakościowe, ale także ilościowe, a więc mierzalne, najlepiej związane z utrzymaniem bądź poprawą określonej wartości konkretnego parametru lub wskaźnika stanu zachowania. Takie formułowanie celów umożliwi zarówno ocenę osiągnięcia założonych celów ochrony danego obszaru Natura 2000, jak i prawidłową ocenę ewentualnego oddziaływania przedsięwzięć na obszary Natura 2000, uwzględniającą te cele ochrony - opisuje Ada Słodkowska Łabuzek.
Pustynia Błędowska położona jest na terenie miasta Dąbrowa Górnicza oraz w większej części na terenie gminy Klucze, wchodzącej w skład powiatu olkuskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.