- Zorganizowanie ogólnopolskiego barbórkowego spotkania gwarków w murach uczelni, to wyraz najwyższego szacunku wspólnoty akademickiej dla ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika, która pomimo olbrzymiego postępu technologicznego wciąż zbiera tragiczne żniwo. To także wyraz najwyższego uszanowania tradycji górniczej Górnego Śląska i Politechniki Śląskiej – powiedział prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, otwierając uroczystą akademię z okazji Dnia Górnika.
Najserdeczniejsze życzenia dla braci górniczej przekazał ustami Jarosława Grzesika, przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” prezydent RP Andrzej Duda.
- Życzę, aby szczególnie w tych dniach odczuwali państwo dumę i radość z przynależności do górniczej braci i tej wielkiej rodziny, jaka tworzą wszyscy, którzy na co dzień wspierają pracowników kopalń i ich trud. Niech Państwa sukcesy zawodowe budują pomyślność Państwa bliskich, zakładów pracy, miejscowości i regionów, a wreszcie całej naszej Ojczyzny – napisał Andrzej Duda.
Życzenia wszystkim świętującym Barbórkę przekazał ponadto Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Swoje pozdrowienia skierował do śląskich górników rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Jerzy Lis.
W dalszej części swojego wystąpienia w trakcie akademii barbórkowej prof. Akradiusz Mężyk przypomniał, że 77 lat temu Politechnika Śląska została powołana z siedzibą w samym sercu przemysłu wydobywczego jako kuźnia kadr inżynierskich, skuteczne realizująca misję budowania naukowego i dydaktycznego zaplecza gospodarki Śląska i całego kraju. I to właśnie przemysł ciężki, a zwłaszcza wydobywczy był źródłem sukcesu tej uczelni.
- Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło. Ostatnie 30 lat to czas transformacji gospodarczej i przemian społecznych na Górnym Śląsku – mówił dalej rektor.
- Zmienia się także nasza uczelnia. Współczesne realia i rosnąca świadomość zagrożeń płynących z wielowiekowej, niekontrolowanej aktywności gospodarczej człowieka niosą z sobą wiele wyzwań dla dalszego rozwoju technologicznego i społecznego związanych m.in. z koniecznością transformacji energetycznej, a ostatnio także z trudną sytuacja geo-polityczną w Europie i na świecie – podkreślił prof. Arkadiusz Mężyk, dodając, że kryzys energetyczny wywołany napaścią Rosji na Ukrainę ponowie zwiększył rolę górnictwa węgla kamiennego w Polsce, pokazując wyraźnie, że nie jesteśmy jeszcze całkowicie gotowi do przeprowadzenia zielonej transformacji energetycznej. Lecz - jak się wyraził - ze względu na dobro przyszłych pokoleń musimy patrzeć perspektywicznie i być świadomi nieuchronności przeprowadzenia tej transformacji i zmniejszenia emisji gazów do atmosfery, w tym CO2.
Z kolei prof. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej wskazał, że w ostatnich latach popełniono wiele błędów związanych z kreowaniem polityki energetycznej, co skutkuje m.in. kryzysem kadrowym, który mocno daje się we znaki branży górniczej. Naciski te były m.in. efektem antywęglowej polityki Unii Europejskiej.
- Wiele razy z tego miejsca, podczas uroczystości barbórkowych w Politechnice Śląskiej wspominałem o tym, że węgla może nam zabraknąć. I zabrakło. Wydawało się, że jeśli mamy pieniądze, to sobie ten węgiel kupimy, ale okazało się, że to nie jest wcale takie proste, jakby się wydawało – wskazał dziekan.
Zawirowania związane z ograniczaniem wydobycia węgla w Polsce wywołały także kryzys w funkcjonowaniu Wydziału Górnictwa, który w kolejnych latach musiał przejść ogromną metamorfozę, aby móc się utrzymać na fali przemian. W programie kształcenia znalazło się wiele nowych specjalności, które zwróciły uwagę wielu młodych ludzi i zachęciły do podejmowania studiów. Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej znacząco wzbogacił i poszerzył ofertę kształcenia, zarówno na studiach I jak i II stopnia. Wydział nie zrezygnował jednak z kształcenia kadr dla górnictwa. Przeciwnie, studenci tego kierunku mogą liczyć na praktyki zawodowe w kopalniach i stypendia, a w kolejnych latach najprawdopodobniej pojawią się kolejne oferty kształcenia związane m.in. z przeróbką surowców.
W trakcie akademii wręczono awanse na stopnie górnicze, odznaczenia i medale, które wręczyli prof. Arkadiusz Mężyk i Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Nagrodzono także wyróżniających się studentów. Jak każdego roku zaprezentowano widowisko artystyczne "skok przez skórę". Swoimi umiejętnościami wokalnymi popisali się także wychowankowie przedszkola miejskiego w Bolesławiu.
Po zakończonych uroczystościach w gmachu budynku Politechniki Śląskiej ich uczestnicy uformowali pochód i w blasku pochodni przemaszerowali ulicami Gliwic do hali sportowej Arena, gdzie wieczorem 2 grudnia br. odbyło się Ogólnopolskie Barbórkowe Spotkanie Gwarków zorganizowane wspólnie przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” oraz Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.