Chociaż górnicze święto obchodzone jest w liturgiczne wspomnienie świętej Barbary, przypadające 4 grudnia, poszczególne miasta w Sudetach zaplanowały uroczystości w rozbieżnych terminach. Niekiedy, jak w przypadku Wałbrzycha, zorganizowano kilkudniowe świętowanie.
Najwcześniej zaczęły Kowary - miasto mające za sobą długą tradycję eksploatacji rud żelaza i znacznie krótszą wydobycia fluorytu i rud uranu. Kowarska barbórka zorganizowana została w czwartek 1 grudnia 2022 r. po południu. Na jej program złożyły się uroczysta sesja Rady Miejskiej, a po niej złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicy poświęconej ofiarom górnictwa, znajdującej się na ścianie ratusza przy ul. 1 Maja 1
Kolejnym punktem obchodów był przemarsz w kierunku Miejskiego Ośrodka Kultury na uroczystą akademię połączoną z występami uczniów ze szkół podstawowych nr 1 i nr 3 w Kowarach oraz rozdaniem odznaczeń i podziękowań ze strony władz miejskich i wojewódzkich. Ostatnim oficjalnym akcentem barbórkowym w Kowarach była projekcja filmu „Napromieniowany raj”.
Na piątek 2 grudnia zaplanował obchody święta górniczego Boguszów-Gorce. Miasto słynące niegdyś z kopalni węgla kamiennego oraz kopalni barytu ma obecnie na swym terenie tylko czynne kamieniołomy, jednak pamięć o zakończonej ćwierć wieku temu epoce górnictwa podziemnego nie ustaje. Boguszowsko-gorcowskie obchody Barbórki postanowiono zorganizować w południe w Szybie Witold, pełniącym teraz funkcję obiektu kulturalnego i kongresowego. Współorganizatorem są władze miejskie i Szkoła Podstawowa nr 5.
Na trzydniowe obchody barbórki zdecydował się Wałbrzych. Część wydarzeń odbywa się na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, istniejącego od ośmiu lat na terenie dawnej KWK Thorez. Właśnie w piątek 2 grudnia w Starej Kopalni, a konkretnie w kawiarni Sztygarówka, zapowiedziana jest prelekcja na temat górnictwa węgla kamiennego, którą ma wygłosić Janusz Kurc. Dzień później w tym samym miejscu ma się odbyć koncercie muzyki filmowej i jazzu Anna Nguyen z zespołem. Oprócz tego zaplanowano cały szereg innych wydarzeń.
Kulminacją ma być w niedziele 4 grudnia o godzinie 12:30 uroczysta msza święta w kościele Aniołów Stróżów, a po niej przemarsz pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.