Już ponad 700 gmin zawarło umowę z Polską Grupą Górniczą na dostawy węgla w ramach zakupu po cenach preferencyjnych dla gospodarstw domowych - poinformowała spółka w piątek (2 grudnia).
Jak poinformowali przedstawiciele spółki, do około 150 gmin we wszystkich województwach obsługiwanych przez PGG dotarł już węgiel i został przez gminy skierowany do sprzedaży dla mieszkańców.
„Dostawy realizowane są ze śląskich kopalń transportem kolejowym i samochodowym oraz poprzez punkty Kwalifikowanych Dostawców Węgla PGG S.A. (sieć KDW liczy obecnie 130 składów węgla w całej Polsce). Dębica i Radom zdecydowały się na samodzielny odbiór kolejowy i węgiel w ilościach powyżej 1000 ton jednorazowo został im już dostarczony” - czytamy w komunikacie.
„Polska Grupa Górnicza S.A. z każdym dniem zwiększa wydawanie węgla gminom, aby wszyscy uprawnieni i chętni do zakupu opału w samorządzie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia mogli otrzymać węgiel” - napisano dalej.
Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego stałego przez gospodarstwa domowe, gminy lub ich spółki mogą kupować węgiel za maksymalną cenę 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł. Różnicę mają pokryć przysługujące sprzedawcom rekompensaty. Oprócz PGG uprawnione do sprzedaży węgla gminom z przeznaczeniem do zakupu preferencyjnego są także: PGE Paliwa, Węglokoks i Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.