W Żywcu, który jako pierwsze miasto w województwie śląskim już przed dwoma tygodniami przystąpił aktywnie do rządowego programu sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach dla mieszkańców, podsumowano w czwartek 1 grudnia dotychczasowy etap działań i wymieniano doświadczenia z pierwszych tygodni funkcjonowania programu.
Od 18 grudnia, kiedy Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Ekoterm w Żywcu rozpoczął sprzedaż węgla dostarczanego przez Polską Grupę Górniczą, w opał zaopatrzyło się 620 gospodarstw domowych. Dzięki sprawnej logistyce dostaw i wysiłkom samorządowców oraz pracowników miejskiej spółki ciepłowniczej cenę za tonę węgla opałowego udało się w Żywcu obniżyć do poziomu 1850 zł. Praktyczne rozwiązania stosowane w Żywcu stały się modelem dla innych miast i gmin regionu.
W briefingu dla mediów, który w czwartek 1 grudnia 2022 r. zorganizowano przy ul. Folwark na terenie Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Ekoterm, na pytania dziennikarzy o szczegóły funkcjonowania programu dystrybucji węgla odpowiadali wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, burmistrz Żywca Antoni Szlagor, wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Adam Gorszanów a także prezes spółki Ekoterm Jacek Spyrka wraz z zarządem spółki.
Już w październiku żywieccy samorządowcy udostępnili mieszkańcom możliwość elektronicznego wysyłania do Urzędu Miejskiego zgłoszeń z zapotrzebowaniem na węgiel opałowy, w których żywczanie mogli określić potrzebną ilość oraz wybrać odpowiedni rodzaj paliwa (ekogroszek, orzech oraz kostka). Węgiel wydawany jest w składzie miejskiej spółki nawet w soboty (do godz. 15), a w dni powszednie od 8 do 17. Użytkownicy chwalą jakość węgla opałowego ze śląskich kopalń PGG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.