Zawieszenie lub rezygnację z celów klimatycznych i powrót do produkcji energii z węgla w długim okresie - zakłada jeden ze scenariuszy zawartych w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Komisja Europejska szacuje, że odejście od rosyjskich paliw może oznaczać 100 mld euro oszczędności rocznie.
Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie Zielona transformacja w cieniu wojny opracował cztery potencjalne scenariusze wpływu wojny w Ukrainie i wywołanego nią kryzysu energetycznego na politykę klimatyczną Unii Europejskiej, w tym dalszy los pakietu Fit for 55.
Scenariusz Powrót do węgla zakłada zawieszenie lub rezygnację z celów klimatycznych i powrót do produkcji energii z węgla w długim horyzoncie. W Kompromisie klimatyczno-spójnościowym przyjęto, że państwa członkowskie UE zdecydują się na chwilowy powrót do energii z węgla i atomu, ale cele klimatyczne zostają utrzymane.
Na utrzymanie celów klimatycznych i jednoczesne przyspieszenie procesu wydawania zezwoleń na inwestycje w OZE, zwiększając ilość zainstalowanych mocy, wskazano w scenariuszu Optymalizacja zamiast rewolucji. Z kolei Szybko i wściekle do Fit for 55 zakłada przyspieszenie transformacji energetycznej i zaostrzenie celów klimatycznych.
Analitycy PIE zwrócili uwagę, że w 2020 r. z Rosji pochodziło 44 proc. węgla, 45 proc. gazu ziemnego i 25 proc. ropy naftowej importowanych do UE. Zwrócono uwagę, że w maju 2022 r. Komisja Europejska opublikowała plan RePowerEU, zakładający dywersyfikację kierunków dostaw gazu, zwiększenie generacji energii z OZE oraz rozwój rynku wodoru i biopaliw. Komisja Europejska szacuje, że odejście od rosyjskich paliw pozwoli zaoszczędzić ok. 100 mld euro rocznie - przypomniano.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak się oszczędza płacąc trzy razy więcej?