Kopalnia Wieliczka w tym tygodniu spodziewa się milionowego turysty w tym roku. Przy obecnej dynamice ruchu turystycznego szacuje się, że pojawi się on pomiędzy wtorkiem a czwartkiem – podały służby prasowe kopalni. Do tej pory Wieliczkę odwiedziło 45 mln turystów z całego świata.
Kopalnia Soli Wieliczka jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw w Europie. Zakładem produkcyjnym była już w XIII wieku, a przez kolejne stulecia współtworzyła potęgę polskiej gospodarki. Dostarczała sól na stoły niemal całej Europy.
Współcześnie jest jednym z najchętniej zwiedzanych miejsc w Polsce i wciąż czynnym zakładem górniczym, w którym w trosce o ochronę miejsc zabytkowych prowadzone są intensywne prace zabezpieczające. Ze swym ogromnym dziedzictwem kultury materialnej i bogactwem przyrody nieożywionej podziemna Wieliczka stanowi unikatowy w skali światowej zabytek.
Wielicka kopalnia to aż 2391 komór i ponad 245 km chodników. Tyle wyrobisk powstało pod Wieliczką przez ponad 700 lat eksploatacji złoża soli.
Z powierzchni do podziemi wydrążono 26 szybów górniczych (6 czynnych do dziś) i 180 szybików międzypoziomowych. Pod Wieliczką jest 9 głównych poziomów oraz kilka międzypoziomów. Najniżej z wydobyciem soli górnicy dotarli do głębokości 327 m.
Turyści zwiedzają niewielki obszar całej kopalni ok. 2 proc. podziemnych wyrobisk. Poza szlakami zwiedzania, a także w niektórych komorach i chodnikach tras, prowadzone są prace renowacyjne.
Polegają one m.in. na zabezpieczaniu wyrobisk metodą kotwienia lub obudowami drewnianymi. Realizowane są też przebudowy chodników oraz modernizacje szybów górniczych.
Złoże soli Wieliczka wraz ze złożem Barycz, eksploatowaną w XX w. kopalnią otworową, stanowi jedną całość. Rozciąga się ono niemal równoleżnikowo. Jego długość wynosi około 10 km (na kierunku wschód – zachód od Baryczy po Sułków). Szerokość waha się od kilkuset metrów do około 1,5 km.
W 1978 r. kopalnia wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieliczka była wtedy jeszcze wiodącym producentem soli w Polsce. Sól warzoną na skalę przemysłową produkowano w Wieliczce do 1996 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.