W poniedziałek (28 listopada) w kopalni Janina w Libiążu rozpoczęła się blokada wysyłki węgla. Protestujący domagają się podpisania porozumienia społecznego w związku z planowanym przejęciem kopalń należących do spółki Tauron Wydobycie przez Skarb Państwa. Jednym z postulatów jest m.in. wypłata jednorazowych świadczeń w wysokości 10 tys. zł brutto.
Rano we wszystkich trzech kopalniach Taurona Wydobycie odbyły się masówki, ale na razie protest objął tylko kopalnię Janina. Polega on na blokadzie wysyłki węgla. Związkowcy zapowiadają, że w przypadku braku porozumienia protest może rozszerzyć się na pozostałe kopalnie.
- Te działania zostały podjęte w związku z brakiem porozumienia z przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych i zarządu spółki Tauron Polska Energia. Od dawna było wiadomo, że kopalnie są wydzielane z Taurona, a my postulowaliśmy, że w związku z tym chcielibyśmy podpisać „małą umowę społeczną”, która daje pracownikom gwarancje zatrudnienia i gwarantuje też kopalniom dalsze funkcjonowanie, dzięki odpowiednim cenom odbieranego węgla. Rozmowy trwały trzy miesiące, ale na razie nie przyniosły konkretnych ustaleń i nie mamy gwarancji dlaszego funkcjonowania – powiedział Stanisław Kłysz, wiceprzewodniczący „Solidarności” w Tauron Wydobycie i szef związku w kopalni Brzeszcze.
Jednym z postulatów jest m.in. wypłata jednorazowych świadczeń w wysokości 10 tys. zł brutto. Jak wskazuje wiceprzewodniczący „S” w TW w tym roku pracownicy spółki otrzymali tylko jeden dodatek inflacyjny, podczas gdy np. w Polskiej Grupie Górniczej właśnie podpisano porozumienie dotyczące wypłaty już trzeciego takiego świadczenia.
- Nie może być tak, że część górników jest tutaj poszkodowana - dodał związkowiec.
W poniedziałek jeszcze przed rozpoczęciem protestu zaplanowano kolejną turę rozmów przedstawicieli strony związkowej z zarządem spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Ale Pgg dostało 19 tys za inflację. Nie wiedzieli jak to ubrać to tak to nazwali. Nie ma się co targować tu pracują tacy sami górnicy jak w pgg. Też mają rodziny . Tez chcieli by być równo traktowani jak wszystkie spółki . Każda spółka łącznie z spółka restrukturyzacji kopalń dostała po 19 tys Takze nie widzę nic dziwnego że tu ludzie też protestują
Pgg nie dostało 10 tyś za zmianę właściciela
Kolejna szopka teraz halo a tydzień czy dwa wcześniej z Sasinem na Barbórce sobie kuflami stukali...
Taki argument że Janina fedruje 14 tys węgla na dobe i należą się pracownikom ta kasę jak psu buda. Dwa oddziały wydobywcze i 2000 tys ludzi . Nikt nie jest zazdrosny ale wydobycie na nie których kopalniach 2500 tys z ściany i jest kasa . Tu górnicy są dziećmi gorszego Boga ....
Co to za argument bo w pgg dostali ,a my nie ,przedszkole
Wywalić Wszystkich nierobów, bo tylko to sobą reprezentują
Janina ma największe pokłady kamienia dobrego do saun.
Związki za bramę !!
Pytanie związkowcy czy górnicy?Bo w tym momencie to raczej o górników i górnictwo niema sie co bać!Ale o stołki związkowe raczej już tak!