W piątek (25 listopada) odbyło się spotkanie w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. - Padło wiele pytań, ale właściwie żadnych konkretnych odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Dlatego w trakcie spotkania pojawił się jeden kluczowy postulat, czyli pilne spotkanie sygnatariuszy umowy społecznej – zaznaczył Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ Województwa Śląskiego, który również współprzewodniczy Zespołowi Trójstronnemu.
Piątkowe posiedzenie Zespołu miało formę wideokonferencji, a głównym tematem była aktualna sytuacja w górnictwie. Obrady prowadził wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotr Pyzik. Oprócz tego stronę rządową reprezentowali również wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.
- Jako strona związkowa chcieliśmy się dowiedzieć m.in. jaka ma być przyszłość energetyki i co z inwestycjami. Jaka ma być przyszłość konwencjonalnych bloków energetycznych i jaka jest ich kondycja, bo od tego będzie zależała, czy w przyszłości w ogóle będzie gdzie spalać węgiel. Poruszona została też kwestia importu węgla, bo tu pojawia się pytanie czy jego ilość nie będzie zagrożeniem dla krajowej produkcji – wskazał Czerkawski.
- Niestety padło wiele pytań, ale właściwie żadnych konkretnych odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Było dużo słów, ale mało konkretów. Dlatego w trakcie spotkania pojawił się jeden kluczowy postulat, czyli pilne spotkanie sygnatariuszy umowy społecznej. Umowa jest nierealizowana i nie wiemy, jak dalej ma wyglądać funkcjonowanie górnictwa – zaznaczył współprzewodniczący Zespołu Trójstronnego.
Jak dodał Czerkawski, w jego ocenie, podczas spotkania stronę rządową powinien reprezentować wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, a rozmowy powinny się odbyć niezwłocznie, czyli jeszcze w grudniu przed świętami Bożego Narodzenia.
Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników to najstarszy Zespół, który został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 r. i reaktywowany porozumieniem postrajkowym w maju 1993 r. Działa na podstawie regulaminu przyjętego w 2018 r.
Celem Zespołu jest kontynuowanie trójstronnego dialogu sektorowego prowadzonego dla godzenia interesów stron i realizacji rządowych programów restrukturyzacyjnych oraz strategii dla branży górnictwa węgla kamiennego – dla zachowania pokoju społecznego. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców, w sprawach związanych z realizacją celów Zespołu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Związki zawodowe to rak I spasione koty żenujące na krzywdzie ludzkiej. Dla własnych korzyści dogadają się nawet z diabłem. Lepiej sprowadzić węgiel A raczej wyrób węglowy pochodnych z całego świata I tam rozwijać gospodarkę.