- W czwartek złoty pozostaje stabilny pomimo negatywnych informacji z regionu, które powodują osłabianie węgierskiego forinta - wskazała w rozmowie z PAP Biznes Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Na krajowym długu, pod wpływem globalnych czynników i krajowych danych makro mają miejsce spadki rentowności, choć piątkowy powrót inwestorów z USA może wygenerować korektę - dodała.
- Czwartkowa sesja jest pod wpływem wczorajszych informacji z USA, gdzie opublikowano protokół z ostatniego posiedzenia Fed, który to wskazuje, że tempo podwyżek stóp procentowych zostanie ograniczone i to prawdopodobnie już na grudniowym posiedzeniu. Reakcją rynku na te informacje było już wczoraj istotne osłabienie dolara i wzrost kursu EUR/USD powyżej 1,04 - powiedziała Monika Kurtek.
Jak wskazała ekonomistka, informacje z USA poprawiły globalne nastroje, jednak mocniejszą poprawę sentymentu hamują informacje z Chin, gdzie coraz bardziej rozwija się pandemia.
- To generuje kolejne obostrzenia i rodzi obawy o mocne spowolnienie tamtejszej gospodarki, co negatywnie przekładałoby się na gospodarkę światową - dodała.
Ekonomistka Banku Pocztowego wskazała również, że na złotego wpływają informacje z regionu, które nie są pozytywne.
- Na rynku pojawiły się informacje dotyczące Węgier, a konkretnie, że fundusze unijne nie zostaną jednak prawdopodobnie uruchomione. To osłabia forinta, ale powoduje także wyprzedaż węgierskiego długu, gdzie rentowności rosną w dwucyfrowym tempie - powiedziała Kurtek.
- W takim otoczeniu złoty pozostaje stabilny, a kurs EUR/PLN kontynuuje konsolidację w okolicach 4,70. Wydaje się, że jest szansa, aby okolice tych poziomów zostały utrzymana do końca obecnego tygodnia - wskazała ekonomistka.
Ok. godz. 15.59 kurs EUR/PLN znajduje się w okolicach środowego zamknięcia na 4,6995, a USD/PLN idzie w dół o 0,27 proc. do 4,5087.
W tym czasie na rynkach bazowych kurs EUR/USD rośnie o 0,25 proc. do 1,0422.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.