- Sprzedaż spółki Tauron Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa powinna nastąpić na przełomie roku - ocenił w czwartek prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek. Zadeklarował, że transakcja będzie przeprowadzona w atmosferze porozumienia społecznego. Trwają w tej sprawie rozmowy ze związkowcami.
- W związku z planowaną sprzedażą akcji Tauronu Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa, prowadzimy rozmowy zarówno z zarządem, jak i ze stroną społeczną Tauronu Wydobycie. Rozmowy przede wszystkim są związane z pytaniami co do przyszłości tej spółki już w strukturach Skarbu Państwa - powiedział prezes podczas konferencji prasowej poświęconej wynikom Grupy Tauron w trzech kwartałach tego roku.
- Strona społeczna przedstawiła swoje oczekiwania - one mają charakter zarówno finansowy, jak i niefinansowy. Jesteśmy w trakcie rozmów, chcemy tę transakcję przeprowadzić w atmosferze porozumienia społecznego - zapewnił Szczeszek, komentując związkowy postulat wypłacenia pracownikom Tauronu Wydobycie 10-tysięcznego świadczenia w związku ze zmianami własnościowymi.
Prezes podkreślił, że październikowe podpisanie warunkowej umowy sprzedaży Tauronu Wydobycie Skarbowi Państwa było wydarzeniem - jak mówił - przełomowym z punktu widzenia planowanej transformacji energetycznej i jednocześnie długo wyczekiwanym.
- Do finalizacji transakcji powinno dojść na przełomie roku - najpewniej 31 grudnia tego roku bądź 1 stycznia roku przyszłego. Aktualnie czekamy na spełnienie ostatniego warunku zawieszającego, określonego w tej warunkowej umowie sprzedaży - poinformował Paweł Szczeszek.
Produkcja węgla w kopalniach Grupy Tauron wyniosła w trzech kwartałach 3,4 mln ton i była o 8 proc. niższa od ubiegłorocznej, zaś sprzedaż węgla spadła o 13 proc., do 3,47 mln ton. 57 proc. swojego zapotrzebowania Tauron pokrył surowcem z trzech własnych kopalń, wobec dwóch trzecich pokrycia potrzeb Grupy w pierwszym półroczu br.
Jak tłumaczył w czwartek wiceprezes Taurona ds. finansowych Krzysztof Surma, spadek produkcji węgla w trzecim kwartale br. wynikał przede wszystkim z przezbrojenia ścian wydobywczych w kopalni Sobieski. W czwartym kwartale produkcja ma być już na wyższym poziomie.
Równolegle do przygotowań związanych ze sprzedażą, za symboliczną złotówkę, akcji Tauronu Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa, toczy się proces wydzielenia węglowych aktywów wytwórczych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
- Wydzielenie z Grupy Tauron zdecydowanej większości aktywów węglowych to najważniejszy proces o charakterze strategicznym, prowadzony w ostatnich latach. Jego finalizacja odblokuje potencjał inwestycyjny Grupy i znacząco przybliży nas do osiągnięcia strategicznych założeń zielonego zwrotu - ocenił prezes Szczeszek.
Odnosząc się do zadłużenia, jakie potencjalnie może zostać przypisane aktywom przenoszonym do NABE, wiceprezes Surma przypomniał, że w Grupie Tauron obowiązuje centralny model finansowania, nie ma zatem bezpośredniego przypisania długu do poszczególnych segmentów. Wiceprezes ocenił, iż przy transferze aktywów do NABE kluczowa będzie ich wycena. - Można sobie wyobrazić alokację długu uzgodnioną między stronami, wyższą lub niższą - powiedział Surma.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Oczywiście zmiana firmy to i na nowo zapisy do związków zawodowych!