- Potencjał czynników krajowych wpływających na PLN i SPW wyczerpał się i na trend krajowych aktywów będą obecnie oddziaływać czynniki globalne, jak choćby środowy protokół z posiedzenia Fed - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista ds. rynków finansowych Santander Bank Polska, Jarosław Kosaty. Zdaniem ekonomisty, na EUR/PLN jest potencjał do korekty w kierunku 4,75, a na krajowym długu do okolic 7,5 proc.
- Od kilku dni EUR/PLN konsoliduje się w okolicach 4,70, a krajowe impulsy okazały się niewystarczające, aby wyraźnie przesunąć kurs w jedną lub drugą stronę. W tym świetle wydaje się, że czynnikami, które mogłyby wybić złotego z konsolidacji są czynniki globalne, jak choćby dzisiejsza publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Fed (20.00 czasu polskiego - PAP).- powiedział Jarosław Kosaty.
Zdaniem ekonomisty, jeśli potwierdzą się relatywnie jastrzębie poglądy, które prezentowali w minionym tygodniu członkowie tego gremium, dolar mógłby zacząć się umacniać.
- To zapewne spowodowałoby przesuniecie EUR/PLN w górę. W takim przypadku kurs tej pary mógłby zmierzać w okolice 4,75, a w skrajnym przypadku do okolic 4,80. Wydaje się jednak, że nawet w warunkach możliwego umocnienia dolara, ten ostatni poziom nie powinien zostać pokonany - dodał.
- Dzisiejsze dane makro z Polski wskazują na postępujące spowolnienie gospodarcze, a co za tym idzie zmniejszenie presji inflacyjnej. Dane te nie miały jednak większego wpływu zarówno na kurs PLN, ale również na krajowe obligacje - powiedział Kosaty.
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2022 r. wzrosła o 0,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 18,3 proc. rdr. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w październiku rdr o 3,2 proc. i wzrost o 2,4 proc. w ujęciu mdm.
Produkcja budowlano-montażowa w październiku 2022 r. wzrosła o 3,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4 proc. - podał GUS. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej rdr o 1,1 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 0,6 proc.
O godzinie 15.50 kurs EUR/PLN znajduje się w okolicach wtorkowego zamknięcia na 4,705, a USD/PLN zniżkuje o 0,55 proc. do 4,5408.
Na rynkach bazowych kurs pary EUR/USD rośnie o 0,59 proc. do 1,0365.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.