Nie ma już śladu po nieczynnym wiadukcie kolejowym, po którym w przeszłości dojeżdżały pociągi do elektrociepłowni Miechowice i KWK Miechowice. Konstrukcja nad drogą krajową nr 88 została zdemontowana, a grunt, na którym był wiadukt i przyczółki, to obecnie nieruchomość Skarbu Państwa w zarządzie prezydenta Bytomia.
Droga krajowa nr 88 to fragment rozpoczętej przez hitlerowską Trzecią Rzeszę autostrady, mającej połączyć Bytom i Berlin. Trasa prowadzi z Bytomia do węzła autostrady A4 Kleszczów. Ostatnim wiaduktem nad tą czteropasmową trasą był właśnie ten rozebrany jesienią. Jego właścicielem była Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu.
Wiadukt powstał w 1940 r. i umożliwiał kopalnianym pociągom przejazd pociągom w kierunku stacji kolejowej Zabrze Biskupice. Miał konstrukcję o żelbetowych przyczółkach, licowanych cegłą klinkierową. Przyczółki wiaduktu w górnej części były obudowane kamiennymi blokami. Na przyczółkach oparte było przęsło stalowe o długości 38,4 m i szerokości niemal 6 m. Na wiadukcie znajdował się pojedynczy tor na drewnianych podkładach.
KWK Miechowice jednak zakończyła wydobycie pod koniec XX w., a elektrociepłownia zrezygnowała z transportu kolejowego. Dlatego SRK we wrześniu 2020 r. rozpisała przetarg na wykonanie projektu rozbiórki, a w sierpniu 2021 r. kolejny, tym razem na wykonanie rozbiórki. Sprawy proceduralne przeciągnęły się i dopiero jesienią 2022 r. wykonawca przystąpił do rozbiórki. Utrudnienia w ruchu rozpoczęły się 19 września 2022 r., a kilka dni później na krótko wprowadzono ruch wahadłowy pojazdów pod demontowanym wiaduktem. Do początku listopada trwały prace porządkowe na skarpie, w miejscu zlikwidowanych przyczółków.
W trakcie prac rozbiórkowych wpłynęła jedna skarga do organów miejskich.
- Straż Miejska w Bytomiu przyjęła jedną interwencję związaną z wyciekiem wody z rury znajdującej się w sąsiedztwie wyburzanego wiaduktu - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Obecnie w granicach Bytomia nie ma już żadnych wiaduktów kolejowych nad drogą krajową nr 88.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.