Inflacja i wzrost kosztów towarów i usług spowodowały, że znacząco opóźnia się realizacja programu ochrony zimowych stanowisk hibernowania nietoperzy, realizowanego w Sudetach. Program ten obejmuje m.in. wyrobiska górnicze po dawnych kopalniach rud metali oraz niektóre sztolnie wydrążone przez hitlerowców pod koniec drugiej wojny światowej do celów militarnych.
„Zabezpieczenie schronień zimowych nietoperzy w wybranych obszarach Natura 2000” to program, nad którego realizacją czuwa Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W 2021 r. z pieniędzy pozyskanych a ten cel m.in. wykonano kratę w Sztolni w Podlesiu. Był to pierwszy obiekt zabezpieczony w ramach tego programu.
- W roku bieżącym planowane jest wszczęcie procedury przetargowej na demontaż istniejącego zabezpieczenia oraz wykonanie nowego zabezpieczenia w sztolni Augusta i na wykonanie zabezpieczenia oraz ograniczenie dostępu do sztolni Kompleks Sokolec, czyli Sztolni w Górze Gontowej - informuje Katarzyna Łapińska, regionalny konserwator przyrody we Wrocławiu.
Wyrobiska dawnych sudeckich kopalń są nieraz penetrowane przez miłośników podziemi. Jednocześnie stanowią miejsca zimowania nietoperzy. Zakłada się, że kraty pozwolą na zachowanie zimowego spokoju latającym ssakom. Nie da się tego jednak zweryfikować na przykład poprzez porównanie liczby nietoperzy w danej sztolni przed założeniem kraty i po jej założeniu - co byłoby możliwe w przypadku Sztolni w Podlesiu, gdzie już zamontowano kratę.
- Zadania planowane do realizacji w ramach projektu pod nazwą „Zabezpieczenie schronień zimowych nietoperzy w wybranych obszarach Natura 2000” nie obejmują zimowego liczenia nietoperzy w sztolniach. RDOŚ nie ma informacji na temat liczby zimujących nietoperzy w tym obiekcie w ubiegłym roku - stwierdza Katarzyna Łapińska.
Poza sztolnią w Podlesiu, do października zakratowano także trzy sztolnie po dawnej kopalni uranu i fluorytu w Kletnie oraz jedną sztolnię w sąsiadującej z Kletnem wsi Janowa Góra. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu nie wpłynęły jak na razie informacje o zniszczeniu czy też uszkodzeniu zabezpieczeń wykonanych w ramach realizacji zadania „Zabezpieczenie schronień zimowych nietoperzy w wybranych obszarach Natura 2000”.
Można więc stwierdzić, że inflacja sprzyja miłośnikom penetracji wyrobisk górniczych w Sudetach, a nie nietoperzom.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.