Bytom podpisał umowę z wykonawcą przebudowy dróg i chodników oraz kanalizacji w ścisłym centrum miasta. Ma to zmniejszyć problem zalewania odcinka drogi krajowej nr 94 po ulewnych deszczach, zamieniającego się wówczas w rozległe zalewisko. Ale do rozwiązania problemu napływu wód do śródmieścia potrzebna jest także inna inwestycja, którą planuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń.
Zalewisko powstające po ulewach na drodze krajowej nr 94 Zgorzelec - Bytom - Korczowa określane bywa z przesadą jako bytomska Wenecja. Bytomski magistrat deklaruje, że przejdzie ono do historii. Ma to się stać kosztem 45 mln zł, z czego 2/3 kwoty pozyskano z programu finansowego Polski Ład. W ramach tych środków ma dojść w Bytomiu do przebudowy dróg i chodników wraz z siecią kanalizacji deszczowej w części ulic: Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej oraz do budowy zbiornika retencyjnego pod placem Jana III Sobieskiego.
Nie rozwiąże to jednak całości problemu, gdyż w dalszym ciągu do śródmieścia przekazywane będą wody opadowe, tłoczone przez pompownię Kościuszko. Jej właścicielem jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu. Kopalniana pompownia powstała około 1970 r. Znajduje się przy ul. Piłkarskiej na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych Kościuszko, czyli na północ od zrujnowanego stadionu miejskiego im. Edwarda Szymkowiaka użytkowanego dawniej przez klub Polonia Bytom.
- Przebudowa ul. Piłsudskiego nie obejmuje przebudowy systemu odprowadzania wód opadowych i roztopowych przepompowni Kościuszko zlokalizowanej przy ul. Piłkarskiej. Zarządzana przez SRK SA przepompownia od dziesięcioleci odprowadza wody przy wykorzystaniu systemu kanalizacyjnego Śródmieścia i Centrum Bytomia, a stan ten po przebudowie ul. Piłsudskiego nie ulegnie zmianie. Zmianie poddana może być jednak powierzchnia samej zlewni przepompowni Kościuszko, co jednak ma związek z innym projektem, a mianowicie z planowaną przez SRK SA modernizacją systemu odwadniania zalewisk bezodpływowych w granicach administracyjnych miasta Bytom w rejonach: Dworska ogródki, Staw 32, Staw 39, Staw 29, Staw 102b, ROD Łan”. Realizacja tego projektu pozwoli ograniczyć w istotny sposób napływ wód do przepompowni Kościuszko, więc ograniczony zostanie zasięg samej zlewni ul. Piłsudskiego. Konsekwencją realizacji tego projektu będzie mniejszy napływ wód pochodzących z przepompowni Kościuszko do miejskiego systemu kanalizacyjnego - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Kopalnianą pompownię zbudowano, aby odwadniać nieckę bezodpływową koło ówczesnej KWK Dymitrow, czyli późniejszej KWK Centrum. Pompownia Kościuszko odwadnia tereny położone na północ od ul. Olimpijskiej, to znaczy Stadion Miejski i sąsiednie boiska sportowe, a także tereny ROD Zgoda Polska, ROD Kościuszko, ROD 22 Lipca i rejon dawnej rozebranej hałdy przy ul. Piłkarskiej, aż do drogi krajowej nr 11 Bytom - Kołobrzeg.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.