O przyszłości górnictwa i o tym czy branża ma szanse na duże inwestycje – to jeden z tematów, który podjęliśmy w nowym numerze „Górniczej”, który do rąk naszych Czytelników trafi już w piątek, 18 listopada. W nim także interesujący wywiad z liderem śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominikiem Kolorzem, który w rozmowie z red. Anną Zych stwierdza m.in., że władza nie dotrzymała zobowiązań i wyjaśnia dlaczego „S” jest wkurzona.
W „Górniczej” nie może zabraknąć informacji prosto z kopalń. Piszemy m.in. o zmianach w strategii Lubelskiego Węgla Bogdanki, dobrych wynikach górników z ruchu Wujek kopalni Staszic-Wujek czy wynikach prywatnej kopalni Eko-Plus w Bytomiu.
- Zwiększyliśmy produkcję, prawie dwukrotnie, w porównaniu z okresem sprzed 2021 r., kiedy ceny węgla były bardzo niskie. Dopiero przy końcu pandemii koronawirusa, gdy zaczęła się rozkręcać światowa gospodarka, to dostaliśmy mocnego kopa do przodu. Zaczęły rosnąć przychody i można było pomyśleć o prowadzeniu inwestycji pod ziemią. I te działania kontynuujemy – powiedział prezes kopalni Eko-Plus Mariusz Ornat w rozmowie z red. Kajetanem Berezowskim.
Analizujemy także, czy ludzie będą chcieli mieć atom na swoim „podwórku”. Ludzie opowiadają się za elektrowniami jądrowymi, ale mają pewne „ale”. O tym pisze red. Jacek Madeja. Uwagę poświęcamy także metanowi, który był tematem konferencji odbywającej się w ramach inicjatywy Śląski Ład. Gaz, który towarzyszy złożom węgla jest na celowniku Unii i jeśli zostałyby wprowadzone projektowane przez Parlament Europejski regulacje dotyczące jego emisji, to byłyby one przysłowiowym gwoździem do trumny dla górnictwa. Więcej o tym w tekście red. Aldony Minorczyk-Cichy.
Opisujemy także jak w zawodach w Zachodniej Wirginii rywalizowali ratownicy z KGHM Polska Miedź. Wywalczyli oni brązowy medal w konkurencji udzielania pierwszej pomocy. O tym, jak wyglądały przygotowania do zawodów odbywających się w Stanach Zjednoczonych i ich organizacja, opowiedział nam Piotr Wachowiak, kapitan drużyny KGHM, ratownik górniczy i główny inżynier górniczy – zawiadowca ruchu w ZG Rudna.
Zachęcamy także do przeczytania relacji z karczmy piwnej Węglokoksu, która odbyła się w Bytomiu. W ławach z górnikami i licznie zaproszonymi gośćmi zasiadł m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
W dziale Po szychcie zapraszamy na spotkanie z Michałem Radomskim, który na co dzień pracuje w ruchu Wujek kopalni Staszic-Wujek w oddziale górniczych robót przygotowawczych, a w wolnych chwilach pisze książki i tworzy poezję. Bardzo często zahacza o tematykę pracy wkopalni. Zdarza się, że pisze gwarą.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.