Każda instalacja centralnego ogrzewania, zarówno na potrzeby budynku mieszkalnego, jak i dowolnego zakładu, wymaga zastosowania pompy obiegowej. Montuje się ją w kotłowni, w pobliżu urządzenia grzewczego lub w samym kotle. Pompa zapewnia przepływ czynnika w instalacji grzewczej i odpowiada za uzupełnianie strat ciepła – ma to bezpośredni wpływ na komfort termiczny oraz koszty ogrzewania. Dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór pompy obiegowej do konkretnej instalacji c.o. Popełnienie błędów na tym etapie może nieść ze sobą poważne konsekwencje, które opisujemy w naszym artykule.
Jak czytamy w eksperckim poradniku: „Choć wielu uznanych producentów w ostatnich latach mocno spuściło z tonu, jeśli chodzi o jakość swoich produktów, to akurat w branży grzewczej nadal są firmy trzymające wysoki poziom. Możemy do nich zaliczyć Wilo, Grando, ale też polskich producentów – LFP Leszno czy Omnigena”. Źródło: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik/Dobra-pompa-obiegowa-do-pieca-jak-wybrac-odpowiednia-pompe-do-swojej-instalacji.html
Skutki niedowymiarowania pompy obiegowej
Niedowymiarowanie, czyli dobranie zbyt małej pompy w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania, to bardzo częsta przyczyna niedogrzewania pomieszczeń, zwłaszcza tych najbardziej oddalonych od kotłowni, na przykład znajdujących się na wyższej kondygnacji.
Jeśli pomimo posiadania kotła o wystarczającej mocy, wykonania dobrej izolacji budynku oraz zastosowania odpowiedniej powierzchni grzewczej grzejników/podłogówki nie jesteś w stanie uzyskać pożądanej temperatury w pomieszczeniu, to przyczyną może być właśnie niedowymiarowanie pompy obiegowej.
Poważną konsekwencją dobrania zbyt małej pompy do c.o. jest również taktowanie kotła, czyli częste załączanie się i wyłączanie urządzenia. Taka praca jest szkodliwa dla zapalarki w kotle gazowym czy agregatu w pompie ciepła, przyczyniając się również do szybszego zużycia samej pompy obiegowej. Dramatycznie spada także sprawność urządzenia grzewczego, co powoduje wzrost zużycia energii.
Z taktowaniem urządzenia grzewczego mamy do czynienia wtedy, gdy odbiór ciepła z kotła jest niewystarczający, w wyniku czego następuje gwałtowny wzrost temperatury na zasilaniu. Urządzenie się wyłącza, uznając, że zadana temperatura została osiągnięta, jednak po chwili musi zostać ponownie uruchomione, za każdym razem zużywając bardzo dużo energii.
Krótkie cykle pracy urządzenia grzewczego są niezawodnym objawem popełnienia poważnych błędów na etapie doboru poszczególnych elementów instalacji lub jej nieprawidłowego wykonania.
Specjalista przypomina: „Każdy kocioł wodny (a takie urządzenia grzewcze są w naszym kraju zdecydowanie najpopularniejsze) musi pracować w optymalnym zakresie ciśnienia. W przeciwnym razie jego efektywność znacznie spadnie. Zbyt niskie ciśnienie wody grozi również uszkodzeniem kotła. W dobrze wykonanej instalacji nie powinno dochodzić do ubytków ciśnienia, jednak to tylko teoria. Z czasem poszczególne elementy armatury hydraulicznej mogą ulec uszkodzeniu, co będzie skutkować właśnie spadkiem ciśnienia wody w kotle”. Źródło: https://energia360.pl/kotly-kotlownie,ac99/spada-cisnienie-wody-w-kotle-co-moze-byc-przyczyna,2302
Skutki przewymiarowania pompy obiegowej centralnego ogrzewania
Przewymiarowanie pompy obiegowej nie jest aż tak groźne dla instalacji grzewczej, jak niedowymiarowanie. W tym przypadku główny problem stanowi narażenie inwestora na niepotrzebnie wysokie koszty.
Większa, wydajniejsza pompa obiegowa jest oczywiście droższa w zakupie. Mija się to z celem, ponieważ i tak nie będziemy w stanie wykorzystać potencjału urządzenia (ograniczenie stanowi pojemność instalacji grzewczej). W dodatku taka pompa zużywa więcej energii elektrycznej i generuje większy hałas podczas pracy, co niemal zawsze zmusza właściciela do ręcznego zdławienia przepływu (przełączenia pompy na najniższy bieg).
Poza tym zbyt duża pompa obiegowa może mieć negatywny wpływ na komfort termiczny mieszkańców, prowadząc do znacznych wahań temperatur w pomieszczeniach. Ten błąd również przyczynia się do taktowania kotła/pompy ciepła oraz zwiększonego zużycia energii i spadku ogólnej sprawności urządzenia grzewczego.
Warto wiedzieć: „Większość pomp obiegowych ma wbudowane krzywe kontrolne, które dostosowują prędkość, a tym samym ciśnienie, do aktualnej prędkości przepływu i zapotrzebowania na ciepło. Pompy obiegowe mają zwykle różne krzywe kontrolne, dostosowując się do zmiennych warunków panujących w systemach grzewczych. Dzięki temu można zwiększyć komfort i zmniejszyć zużycie energii. Aby skorzystać z tej opcji, należy odpowiednio wyregulować krzywą kontrolną pompy obiegowej po jej zainstalowaniu”. Źródło: https://www.grundfos.com/content/dam/global/page-assets/learn/ecademy/pdfs/pl-63-module-7-adaptacyjny-wyb%C3%B3r-krzywych-kontrolnych-dla-domowych-pomp-obiegowych.pdf
Jak uniknąć błędów w doborze pompy obiegowej do instalacji c.o.?
Najlepszym sposobem jest oczywiście powierzenie doboru pompy doświadczonemu hydraulikowi, który specjalizuje się w budowie instalacji centralnego ogrzewania. Informacji na temat optymalnych parametrów pompy można również poszukać w projekcie instalacji.
Jeśli planujesz kupić i wymienić pompę obiegową na własną rękę, na przykład przy okazji remontu kotłowni czy z powodu awarii, to o pomoc w doborze urządzenia poproś eksperta. Z takiej fachowej usługi, zupełnie bezpłatnie, skorzystasz w profesjonalnym sklepie internetowym. Sklepy takie oferują szeroki wybór markowych pomp obiegowych i wielu innych akcesoriów do budowy instalacji centralnego ogrzewania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.