- Globalne, pozytywne nastroje powstrzymują złotego przed większym osłabieniem, jednak w krótkim terminie EUR/PLN może kierować się do oporów usytuowanych na 4,7234 i 4,744 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Celem dla krajowych 10-latek są natomiast okolice 6 proc. - dodał.
Najważniejszym wydarzeniem wtorku były dane o inflacji PPI z USA. Dane po raz kolejny zaskoczyły mocniejszym od oczekiwań spadkiem, co zwiększyło przekonanie rynku, że będzie pivot w polityce Fed. Na te dane wzrostem zareagował kurs EUR/USD, gdzie podeszliśmy do okolic 1,0450, a być może rynek będzie próbował podejść pod 1,05 - powiedział Piotr Popławski.
PPI w USA w październiku wzrósł o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrósł o 8,0 proc. Oczekiwano 0,4 proc. i 8,3 proc. odpowiednio. W ujęciu bazowym PPI pozostał w październiku bez zmian mdm, a rdr wzrósł o 6,7 proc. Spodziewano się +0,3 proc. i 7,2 proc. odpowiednio.
Zdaniem eksperta, dane te zatrzymują osłabienie PLN, jednak w jego opinii ryzyko, że kurs EUR/PLN wróci wyraźnie powyżej 4,70 jest bardzo wysokie.
- Negatywny sentyment do złotego wygenerował prezes Glapiński, mówiąc może nie wprost, ale z punktu widzenia rynku dosyć zrozumiale, że podwyżek stóp w zasadzie już nie będzie - dodał Popławski.
Ekspert wskazał, iż jego zdaniem, najbliższe techniczne cele dla EUR/PLN znajdują się w okolicach 4,7234, a kolejne w pobliżu 4,744. Dodał, że w przerwach globalnego osłabienia dolara, EUR/PLN do tych poziomów może się w krótkim terminie kierować.
O godzinie 15.40 kurs EUR/PLN spada o 0,12 proc. do 4,7061, a USD/PLN idzie w dół o 0,89 proc. do 4,5220.
W tym czasie na rynkach globalnych dolar się osłabia, a kurs EUR/USD zwyżkuje o 0,72 proc. do 1,0402.
RYNEK DŁUGU
Na rynku długu mają miejsce duże napływy (kapitału - PAP), co lokalnie związane jest z tym co powiedział prezes NBP, a globalnie z o wiele lepszym sentymentem. To generuje duże spadki rentowności SPW i ze względu na sprzyjające otoczenie trend ten powinien być utrzymany - powiedział ekonomista ING BSK Piotr Popławski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.