Proces pozyskiwania pierwiastków ziem rzadkich (REE) z rudy polega na analizie chemicznej oddzielenia poszczególnych jej elementarnych składników. Używane są do tego celu różne odczynniki chemiczne, które po zakończonej ekstrakcji wraz z rozpuszczonymi składnikami stanowią odpady. Te zaś są niezwykle szkodliwe dla środowiska.
Nie tylko zatruwają chemikaliami glebę i przenikają w głąb górotworu, ale silnie parują tworząc zawiesiny w postaci obłoków zagrażające życiu i zdrowiu zamieszkałej w pobliżu ludności. Jest to jeden z najważniejszych powodów, dla których zachodnie mocarstwa nie mogą podjąć ich równorzędnej z Chinami produkcji.
Znaczącym problemem, choć znacznie mniejszej rangi, jest pozyskanie specjalistów tej technologii, których stale brakuje. Dostają oni najlepsze oferty w Chinach, co umacnia globalną ich dominację. Na dodatek w konkurencji z pozostałymi krajami, chińskie ich przetwarzanie jest najtańsze i dlatego cieszące się handlową popularnością.
Pewnym paradoksem chińskiej dominacji jest powszechne występowanie tychże pierwiastków w skorupie ziemskiej. Jednak dla ich wydobycia potrzebna jest ich odpowiednia koncentracja ilościowa i jakościowa, co nie zawsze ma miejsce. Dlatego nawet odkrycie ich dużego złoża nie przesądza jeszcze o jego ekonomicznie uzasadnionej eksploatacji.
Ostatnio jednak jakby wszystkie te trudności zostały pokonane, przez chińskich naukowców. Agencja Xinua i portal Global Times informują, że opracowano czystą technologię ich wydobycia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.