Nieczynny kamieniołom piaskowców lgockich i godulskich w Kozach był miejscem niecodziennej uroczystości. Istniejący od września zielony szlak turystyczny łączący Kozy ze szczytem Hrobaczej Łąki doczekał się tam oficjalnego otwarcia.
Położona kilka kilometrów na wschód od Bielska-Białej wieś Kozy jest jednym z punktów wyjściowych w Beskid Mały. Dotychczas można z niej było wędrować w to pasmo górskie szlakiem papieskim. Uznano, że prowadzi on zbyt stromo i przesunięto go na szlak żółty. Częściowo trasą dotychczasowego, zlikwidowanego szlaku papieskiego wyznaczony został zielony szlak turystyczny Kozy PKP - Kozy kamieniołom - Hrobacza Łąka. Wyznakowało go Polskie Towarzystwo Tatrzańskie.
Prace znakarskie odbyły się od 13 do 17 września 2022 r. i od tego momentu szlak był dostępny dla turystów. Jednak uroczystość tak zwanego oficjalnego otarcia nastąpiła w Święto Niepodległości. Przybyło na nią ponad sto osób, w tym członkowie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z oddziału w Bielsku-Białej i koła w Kozach.
Dawny kamieniołom w Kozach jest niewątpliwie jednym z najciekawszych miejscem na szlaku. Na spągu wyrobiska znajduje się oczko wodne. Eksploatację zakończono tu latem 1992 r. Choć od tego czasu minęło ponad trzydzieści lat, nadal efektownie prezentuje się ściana skalna kamieniołomu, ukazująca profil geologiczny tutejszych skał.
Szlak zielony liczy 3,3 km. Trudną do sforsowania ścianę skalną kamieniołomu obchodzi się od strony wschodniej. Niektóre niebezpieczne miejsca na szlaku otrzymały drewniane zabezpieczenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.