Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska rozpatrzyła wniosek, jaki złożyło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w sprawie sprawie złoża Folusz-Pielgrzymka. RDOŚ orzekł, że nie trzeba przeprowadzać oceny oddziaływania na środowisko dla dalszego wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego. Tym samym Orlen, będący następcą prawnym PGNiG, ma otwartą drogę do starania się o przedłużenie koncesji wydobywczej.
Koncesja wydobywcza nr 77/92 na złoże Folusz-Pielgrzymka udzielna została PGNiG SA – Krośnieńskiemu Zakładowi Górnictwa Nafty i Gazu w dniu 10 grudnia 1992 r. Koncesja ta była później zmieniana w latach 1995, 1999, 2001 i 2017. Obecnie złoże objęte jest obszarem górniczym „Folusz-Pielgrzymka-1”, utworzonym w 2017 r. Eksploatacja odbywa się z głębokości od 80 m do około 1000 m.
Choć złoże znajduje się w końcowej fazie eksploatacji, to szacuje się, że zostało jeszcze około 16% zasobów wydobywalnych. Wielkość dobowa wydobycia ropy naftowej i towarzyszącego jej gazu ziemnego według danych z 2021 r. wynosiła około 2,2 tony ropy naftowej i około 400 m3 gazu.
Złoże ropy naftowej i gazu ziemnego Folusz-Pielgrzymka usytuowane jest w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w granicach administracyjnych gmin Dębowiec i Osiek Jasielski. Wydobycie prowadzone jest częściowo na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Pod tym ostatnim względem nie jest to ewenement. W Polsce ropę naftową wydobywa się także np. spod Parku Narodowego Ujście Warty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.