Dobiega końca drugi rok remontu Jaskini Mroźnej w Tatrach. Nie ma co liczyć na ponowne szybkie otwarcie jaskini. Prace remontowe potrwają jeszcze i w następnym roku.
- Prace na terenie Jaskini Mroźnej prowadzone na bieżąco w oparciu o wytyczne naukowców sprawujących nadzór przyrodniczy nad całością. Wykonuje je Wykonawca wyłoniony w w postępowaniu przetargowym w 2020 roku. W bieżącym roku wykonano remont punktu wejścia, prace wewnątrz jaskini, zabezpieczenia skarp siatkami – aktualnie trwają prace nad wiatą wyjściową. Do wykonania pozostały: dokończenie wiaty, montaż ekranów zabezpieczających oraz prace porządkowe. Jeśli chodzi o pawilon – odświeżono jego wygląd, zmieniając nieco formę. Jaskinia najprawdopodobniej będzie udostępniona w lipcu 2023 r. – zależnie od wskazań chiropterologa. Forma udostępniania, sposób opłat itp. – z deklaracjami na razie się wstrzymujemy, na razie czas na prace - informuje Paulina Kołodziejska, kierownik Działu Komunikacji i Wydawnictw w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Ostatni turyści zostali wpuszczeni do Jaskini Mroźnej 24 września 2020 r. Potem przyszedł czas na inwestycję, która kolejny raz w ostatnim czasie powoduje konieczność wyłączenia jaskini z użytkowania. Poprzednio była nieczynna w dniach od 1 listopada 2017 r. do 4 lipca 2018 r. Wówczas powodem przedłużonego zamknięcia była konieczność zbudowania drewnianej osłony nad wyjściem, zabezpieczającej przed osuwaniem się brył skalnych. Prace te wykonała specjalistyczna firma górnicza z Małopolski.
Jaskinia Mroźna odkryta została w 1934 r., a udostępniona turystom w 1953 r. Od 1959 r. jest oświetlona elektrycznie. Na podziemną trasę turystyczną składa się oprócz właściwej jaskini szczelinowej także wykonana sztucznie kilkumetrowa sztolnia wejściowa w obudowie żelbetowej. Sztolnię przekopano w rejonie, w którym w przeszłości znajdowało się naturalne wejście do jaskini. Była to najistotniejsza ingerencja o charakterze górniczym w jaskini.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.