Samorząd Rybnika - miasta, w którym działa największa kopalnia Polskiej Grupy Górniczej - nie będzie bezpośrednio sprzedawał węgla gospodarstwom domowym. Mają zająć się tym uprawnione firmy lub sąsiednie gminy - wynika z informacji przekazanej przez rybnicki magistrat.
- Na terenie Rybnika funkcjonuje Kopalnia ROW z czterema ruchami (dawniej były to samodzielne kopalnie), co oznacza, że właściwie fedrują pod nami cztery kopalnie, czego skutki odczuwamy zresztą na co dzień. To kopalnie posiadają odpowiednie narzędzia i środki, dzięki którym mogą prowadzić sprzedaż dla odbiorców indywidualnych - wyjaśnił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
- Podpisana przez prezydenta RP ustawa daje samorządom możliwość zakupu węgla po preferencyjnej cenie. Jednocześnie tę samą możliwość daje innym, prywatnym podmiotom - również na preferencyjnych warunkach. Dlatego Miasto Rybnik nie będzie zajmowało się dystrybucją węgla. Wierzę, że lepiej zrobią to firmy, które są do tego przystosowane - dodał prezydent.
Przedstawiciele Urzędu Miasta wskazali, że w myśl ustawy do zakupu węgla w celu jego sprzedaży mieszkańcom mogą przystąpić gminy sąsiadujące z Rybnikiem bądź uprawnione podmioty, które będą prowadziły sprzedaż w ramach zakupu preferencyjnego - również dla osób fizycznych w gospodarstwach domowych położonych na terenie Rybnika.
Gmina sąsiednia zainteresowana sprzedażą węgla rybniczanom może zgłosić chęć przystąpienia do przedsięwzięcia poprzez ogłoszenie w swoim Biuletynie Informacji Publicznej, zaś pozostałe uprawnione podmioty mogą zgłosić chęć poprzez wystąpienie z wnioskiem do Urzędu Miasta Rybnika. Pracownicy Urzędu są w stałym kontakcie z firmami, które wyraziły chęć sprzedaży węgla - poinformował w środę rybnicki magistrat.
W przypadku gdy przystąpieniem do zakupu węgla będzie zainteresowana więcej niż jedna sąsiadująca z Rybnikiem gmina lub więcej niż jeden uprawniony podmiot, o wyborze zdecyduje kolejność zgłoszeń. Jeśli tego samego dnia zgłosi się sąsiadująca z Rybnikiem gmina oraz inny uprawniony podmiot - do zakupu paliwa wybrana będzie gmina sąsiednia.
Informacja o podmiocie zakupującym węgiel z przeznaczeniem dla rybnickich gospodarstw domowych ma zostać ogłoszona na stronie internetowej Urzędu Miasta Rybnika do końca tego roku.
Polska Grupa Górnicza, do której PAP zwróciła się z pytaniami w tej sprawie, nie odpowiedziała na razie, czy i na jakich zasadach będzie sprzedawać węgiel bezpośrednio mieszkańcom Rybnika w cenach przewidzianych w ustawie.
We współpracy z Polską Grupą Górniczą samorząd rozpoczął program, w ramach którego za pośrednictwem gminy tonę węgla opałowego z PGG mogą kupić (poza sklepem internetowym Grupy) osoby w szczególnej sytuacji - najuboższe, samotne, chore.
- Aktualnie Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku znalazł siedem takich osób w naszym mieście. Ośrodek będzie współpracował z Polską Grupą Górniczą i pomagał w dostarczeniu węgla osobom najbardziej potrzebującym - zapewnił prezydent Kuczera.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.