Samorząd Rudy Śląskiej chce odnowienia i zaadaptowania do nowych funkcji kompleksu szybu Franciszek, położonego tuż obok stacji kolejowej w dzielnicy Ruda. Miasto zachęca do proponowania w konkursie, w którym można zdobyć do 1 mln zł dofinansowania, nowych funkcji dla tego obiektu.
Zespół dawnego szybu Franciszek kopalni Wawel to jeden z najpiękniejszych, choć zaniedbanych i najstarszych zabytków przemysłowych w Rudzie Śląskiej. Obiekt od 1984 r. figuruje w rejestrze zabytków nieruchomych woj. śląskiego.
Na początku września br. miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej Łukasz Urbańczyk informował, że miasto stara się o pozyskanie dofinansowania na potrzebne prace w konkursie Fundacji Most The Most. Zwycięski obiekt (jeden na region) otrzyma 1 mln zł dofinansowania na prace renowacyjne i adaptację do nowych funkcji.
Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Nasz Zabytek to konkurs o charakterze regionalnym i lokalnym. Ogłaszany jest sekwencyjnie w poszczególnych województwach, aby docelowo objąć wszystkie regiony każdego roku.
W konkursie wybierany jest zabytek, który przejdzie renowację. W pierwszym etapie na podstawie liczby zgłoszeń wybierany jest jeden zabytek w każdym województwie. W drugim zbierane i oceniane są pomysły na przyszłe użytkowanie obiektu. W poniedziałek Fundacja Most the Most podała, że dzięki wsparciu rudzian zespół szybu Franciszek został wybrany w pierwszym etapie konkursu w woj. śląskim, w którym etap weryfikacji formalnej przeszło 37 obiektów.
Dzięki temu miasto może otrzymać nawet milion złotych na rewaloryzację obiektu. Zanim jednak zostanie przyznana dotacja, musi zostać przeprowadzony drugi etap konkursu, w którym mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły na funkcję społeczną tego zabytkowego budynku. Czas na zgłoszenia wyznaczony został do 27 listopada - podał we wtorek rudzki magistrat.
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w poparcie tego projektu i zachęcam do włączenia się w drugi etap konkursu, w którym wyłoniony zostanie pomysł na sposób użytkowania zwycięskiego obiektu. Tutaj również będzie liczyć się inicjatywa mieszkańców i pomysły na funkcjonowanie szybu po jego rewaloryzacji - powiedział, cytowany w informacji miasta, jego prezydent Michał Pierończyk.
Na stronie Miejskiego Konserwatora Zabytków wirtualnaruda.pl/0079.htm umieszczono instrukcję wypełnienia krótkiego formularza z przykładową odpowiedzią na pytanie o przeznaczenie obiektu. -amieściliśmy podpowiedź, jakie funkcje może spełniać obiekt. Można z niej skorzystać, można zaproponować własną wizję tego miejsca, ważne by głosować - wyjaśnił Urbańczyk.
Według tej podpowiedzi, bliskiej propozycji rudzianina, społecznika, szefa chorzowskiego Muzeum Hutnictwa Adama Kowalskiego, w budynku szybu Franciszek mogłoby się znaleźć centrum edukacji regionalnej, służące utrwalaniu i upowszechnianiu niematerialnej kultury regionu i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń oraz nauki nowych umiejętności, zgodnie z wiekiem i zainteresowaniem.
Jako docelowe przeznaczenie budynku zasugerowano utworzenie w nim żywego muzeum, prezentującego niematerialne dziedzictwo robotniczego Górnego Śląska, służącego lokalnej społeczności, jak i turystom odwiedzającym region. Obiekt powinien być przy tym - zgodnie z założeniami konkursu - dostępny dla wszystkich grup społecznych, wiekowych i sprawnościowych (również niepełnosprawnych).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.