Rząd na wtorkowym posiedzeniu rozpatrzy projekt rozporządzenia, którego celem jest ograniczenie nadmiarowych przychodów firm energetycznych. Chodzi o wytwórców energii elektrycznej, a także firmy zajmujące się jej obrotem.
Zgodnie z wtorkowym porządkiem obrad rządu ma on się zająć projektem rozporządzenia Rady Ministrów ws. sposobu obliczania limitu ceny. Wnioskodawcą nowych rozwiązań jest resort klimatu i środowiska.
Przypomniano, że projektowane rozporządzenie to wypełnienie delegacji zawartej w ustawie o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Chodzi o ustawę o maksymalnych cenach energii elektrycznej.
Jak dodano, nowe przepisy nakładają na wytwórców energii elektrycznej wykorzystujących do wytwarzania prądu: energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, hydroenergię, biomasę, biogaz, biogaz rolniczy oraz biopłyny, z wyjątkiem biometanu, odpady, węgiel brunatny, paliwa ciekłe, węgiel kamienny, paliwa gazowe, oraz na firmy zajmujące się obrotem energią elektryczną, obowiązek przekazywania odpisu na Fundusz, będącego nadmiarowym przychodem, zgodnie z przyjętym w ustawie sposobem obliczania. Niezbędnym do określenia wysokości odpisu na Fundusz jest wyliczenie limitu ceny, którego sposób obliczania, zgodnie delegacją ustawową, Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia - zaznaczono.
Nowe rozporządzenie określi sposób obliczania limitów cen dla poszczególnych podmiotów objętych obowiązkiem przekazywania odpisu na Fundusz na rachunek Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, tj.: wytwórców energii elektrycznej w podziale na technologie wytwarzania (określone w art. 21 ust. 1 ustawy), oraz przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.