Zielony szlak turystyczny ze stacji PKP Łączna doprowadza niemalże do krawędzi urwiska czynnej kopalni odkrywkowej Bukowa Góra. Mimo ustawionych tam tablic ostrzegawczych, ludzie wydeptali kilkumetrową ścieżkę prowadzącą nad samo urwisko. Z miejsca tego roztacza się widok na kamieniołom kwarcytu oraz położone nieco za nim zabudowania kopalni, należącej do spółki PCC Silicium.
Miejsce to znajduje się około pół kilometra na zachód od granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w lesie zarządzanym przez Nadleśnictwo Zagnańsk. Tam, tuż przy południowo-wschodnim narożniku wyrobiska, czyli niedaleko szczytu Bukowej Góry, znajduje się niewielki kamienny krąg na ognisko. Jest też wyraźna wydeptana ścieżka prowadząca do urwiska kopalni. Turyści, jak widać, traktują to miejsce jako punkt odpoczynkowy i punkt widokowy.
Skierowaliśmy zapytanie do Nadleśnictwa Zagnańsk o to, czy należałoby tam ustawić tablice ostrzegawcze o niebezpieczeństwie, jak również przesunąć nieco na południe szlak turystyczny, który obecnie dochodzi do miejsca odległego około kilkunastu metrów od kopalni?
- Tak. Uważam, iż należy w tym miejscu przede wszystkim wzmóc kontrolę ze strony służb kopalni, ale również terenowej służby leśnej nadleśnictwa, w tym Straży Leśnej. Należy również umieścić dodatkowe tablice ostrzegawcze. Jeżeli chodzi o sam szlak turystyczny, to wymaga to odpowiednich uzgodnień z PTTK. W nadleśnictwie nie posiadamy wiedzy, aby w ostatnim roku przebieg szlaku zielonego był korygowany. Chociaż jako zarządcy gruntów na pewno bylibyśmy informowani o wszelkich zmianach w tym zakresie - odpowiada Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Zagnańsk.
Teren kopalni nie jest ogrodzony. PCC Silicium umieściło wokół wyrobiska tabliczki informujące o zakazie wstępu na teren kopalni. Umieszczone zostały na drzewach i na słupkach. To, jak widać, nie odstrasza części osób wędrujących zielonym szlakiem i narażają się na spadnięcie z urwiska.
Zielony szlak prowadzi ze stacji PKP Łączna przez Bukową Górę do Bodzentyna, a stamtąd już poza terenem gór, do Starachowic. Jest chętnie wybierany przez turystów jako punkt wyjściowy w Góry Świętokrzyskie ze względu na dogodny dojazd koleją do Łącznej.
Kopalnia kwarcytu Bukowa Góra funkcjonuje od 1974 r., gdy udostępniono tamtejsze złoże. Do 2000 r. była przedsiębiorstwem państwowym. W 2009 r. jej właścicielem stała się niemiecka grupa kapitałowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.