Prawda jest taka, że mimo całej energii rządów Zachodu w promocję energetyki odnawialnej, okazuje się, że tuż przed nadejściem zimy tylko węgiel może uratować ich gospodarki, przed jej zamarznięciem. Stwierdzenie to jest niewygodne dla polityków, którzy opracowali porozumienia społeczne o odesłaniu węgla do historii.
Przyznanie się do błędu dla polityka jest końcem jego kariery, bo sami stworzyli oni o sobie mit boskiej nieomylności. Jednak trwanie przy błędnych koncepcjach jest jeszcze gorsze, bo kompromituje polityka, gdyż wszyscy wiedzą, że jego opinie nie odpowiadają rzeczywistości. Sytuacja ta ma miejsce zarówno u nas w kraju, jak i generalne w krajach UE.
Napięcie w dalszym postrzeganiu węgla narasta w chwili rozpoczęcia egipskiej konferencji klimatycznej, która nadal zamierza wymusić na rządach dotrzymanie terminów likwidacji energetyki węglowej. Wygląda na to, że inicjatywa zgromadzonych w Egipcie przedstawicieli światowych rządów, zmierza do biblijnych ciemności, które swego czasu właśnie w tym kraju miały miejsce. O ile przedtem dotyczyło to tylko Egiptu, to tym razem zmierza się do tego, aby ciemności ogarnęły cały nasz glob.
Amerykańska agencja Bloomberg martwi się, że świat zamierza rozjaśnić je tym najbardziej znienawidzonym węglem. Pozytywnym elementem tej antywęglowej propagandy, jest dostrzeganie niekwestionowanych zalet tego paliwa. Ta wroga węglowi agencja twierdzi, że jest on tani w wydobyciu, łatwy w transporcie i prosty w spalaniu i przez te zalety wprowadził świat w erę przemysłową, Pisze ona, że jesteśmy coraz bardziej nękani przez powodzie, susze i burze spowodowane zmianami klimatycznymi a paliwo, które najbardziej przyczynia się do emisji ocieplenia planety, przeżywa renesans.
W ten sposób energetyka węglowa może ustanowić rekord drugi rok z rzędu i pozostaje największym źródłem energii elektrycznej. Konsumpcja węgla wzrosła w Europie, aby uzupełnić niedobory w dostawach hydro-nuklearnych i rosyjskiego gazu, podczas gdy czołowy producent w Chinach wydobywa rekordowe ilości z kopalń, aby odizolować się od niestabilnych światowych rynków energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.