„Ty pytasz – My doradzamy, czyli jak ograniczyć straty energii w gospodarstwie domowym” – pod tym hasłem w ramach październikowych obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich, Zespół Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Katowicach zorganizował stoisko konsultacyjne.
Zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy czy przedstawiciele wspólnot, spółdzielni mogli uzyskać niezbędne informacje dotyczące dofinansowania do inwestycji związanej z poprawą efektywności energetycznej. Dla zainteresowanych znalezieniem możliwości oszczędności energii doradcy wskazywali, gdzie są największe straty i na co zwrócić uwagę, aby zmniejszyć rachunki za prąd.
Wystarczy niewielka zmiana codziennych nawyków związanych z wykorzystaniem energii, aby w naszych portfelach zostały zaoszczędzone pieniądze! Ogrzewanie pomieszczeń, mieszkań, domów, przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz przygotowanie posiłków pochłania ok. 80 proc. zużywanej energii w gospodarstwach domowych. Obniżenie temperatury tylko o 1 st. C nie jest praktycznie odczuwalne przez człowieka, a może dać ok. 5-6 proc. oszczędności w zużyciu ciepła.
Uszczelniając okna pamiętaj, że pomieszczenie musi być wentylowane i że za wysoka wilgotność w pomieszczeniu to ryzyko pleśni, z kolei za niska wilgotność w pomieszczeniu jest niezdrowa dla organizmu! Przy zakupie nowego kotła warto sprawdzić, czy ma on atesty i policzyć wszystkie koszty, np. koszt zakupu, koszt instalacji, koszty eksploatacyjne, w tym koszty paliwa.
Na pewno zadbać należy o oświetlenie domu. Dobrze oświetlone wnętrza dają nam poczucie bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. Często zadajemy sobie pytanie, czy warto kupić energooszczędne żarówki? Z jednej strony chcemy zużywać mniej energii, ponieważ to niższe koszty, ale z drugiej takie żarówki kosztują znacznie więcej od tradycyjnych. Stosując energooszczędne oświetlenie, można oszczędzić na energii elektrycznej nawet do 80 proc. w skali roku, co z pewnością wpłynie na obniżenie rachunków za prąd. Zatem pieniądze wydane na wymianę żarówek na energooszczędne zwrócą się w niedługim czasie. Zwrot kosztów zakupu może nastąpić po niespełna roku eksploatacji żarówki. Oświetlenie LED to rozwiązanie ekonomiczne. LED to żarówki diodowe, które emitują bardzo mało ciepła (czyli płacimy za światło), są wytrzymałe na wysoką i niską temperaturę, odporne na uszkodzenia mechaniczne i wstrząsy, świecą ok. 30 000 godzin i dysponują coraz większą mocą.
Te rady warto wziąć sobie do serca zwłaszcza teraz, gdy z dnia na dzień będzie coraz ciemniej i chłodniej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.