Spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię. Porozumienie o współpracy podpisali też szefowie MAP i ministerstwa handlu, przemysłu i energii Korei Płd.
List podpisano w poniedziałek w Seulu w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yanga.
Jak deklarują strony listu, ich intencją jest ocena możliwości rozwoju współpracy w ramach lokalizacji Pątnów, gdzie znajduje się obecnie ostatnia z elektrowni na węgiel brunatny, należąca do ZE PAK.
Strony listu intencyjnego zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonać wstępne analizy środowiskowe, opracować wstępny budżet dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Powstać ma też wariantowy harmonogram projektu. Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r.
Jednocześnie wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podpisali porozumienie, w którym deklarują dołożenie wszelkich starań w celu wsparcia projektu elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany niezbędnych informacji.
Jak podkreśla MAP, potencjalna współpraca ma być inicjatywą równoległą do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i jego uzupełnieniem.
Jak mówił wicepremier Sasin, w Pątnowie powstanie elektrownia jądrowa, budowana przez konsorcjum polsko-koreańskie. Pierwszą zbuduje Westinghouse, postępowanie w sprawie drugiej zostanie wkrótce rozstrzygnięte - wyjaśnił Sasin.
- Mówiliśmy, że jeszcze w tym roku powiemy Polakom, że powstanie pierwsza elektrownia jądrowa. Poszliśmy dalej. Mówimy, że w Polsce powstaną w najbliższych latach dwie nowe elektrownie jądrową, a trzecią planujemy - powiedział Sasin.
Wicepremier dodał, że podpisany w Seulu dokument mówi o tym, że oba rządy będą wspierały inwestycję realizowaną przez dwie duże polskie firmy i firmę koreańską. Jestem przekonany, że ta deklaracja przybierze praktyczny wymiar, aby ta inwestycja jak najszybciej stała się rzeczywistością. - W czasie wcześniejszego spotkania złożyliśmy sobie bardzo mocne deklaracje, aby ten projekt mógł być realizowany - powiedział Sasin.
Jak dodał, inicjatywę podjęcia rozmów przez PGE, ZE PAK i KHNP przyjmuje z zadowoleniem, jego zdaniem to kolejny etap wzmacniania relacji między Polską i Koreą Płd., oraz zacieśniania współpracy biznesowej.
- Po umowach na dostawy sprzętu dla polskiej armii, nasza współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary - podkreślił premier Mateusz Morawiecki na Facebooku,odnosząc się do podpisanego w poniedziałek listu intencyjnego dot. planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię.
Szef rządu dodał, że energia atomowa jest bezpieczna, czysta i ekologiczna oraz stanowi uzupełnienie dla zielonej transformacji i odnawialnych źródeł energii, w których rozwój inwestują spółki skarbu państwa.
- Jest to jednocześnie inwestycja dająca tysiące miejsc pracy w sektorach wysokich technologii, zapewniająca transfer wiedzy i stabilny strumień dochodów, zarówno dla budżetu centralnego, jak i samorządów, na których terenie ulokowana będzie inwestycja. To także impuls rozwojowy dla szeregu polskich firm, dostawców i kooperantów - przekonuje Morawiecki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.