Inżynierowie z firmy Sevitel opracowali system monitorowania temperatury górotworu SCMPT-2021, który umożliwia prowadzenie kompleksowej kontroli, rejestracji i analizy temperatur górotworu w podziemiach kopalń. System ten może być konfigurowany i rozbudowywany stosownie do wielkości kopalni i funkcji, jakich użytkownik w danym momencie oczekuje.
Przykładowy zrzut ekranu pracującego systemu monitorowania temperatury górotworu. Zdj. Sevitel
System składa się z części dołowej i powierzchniowej. Na dole kopalni w ociosie węglowym odwiercane są otwory co około 20 m, do nich wkładane są sondy temperatury, natomiast sondy poprzez skrzynki przyłączeniowe spięte są w jeden system, który wysyła dane na powierzchnię do serwera. Następnie dane analizowane są na potrzeby ewentualnego zagrzania w ociosie, które finalnie może doprowadzić do pożaru endogenicznego.
Przykładowa analiza danych przedstawionych w formie wykresu. Zdj. Sevitel
Aktualnie firma Sevitel we współpracy z Polską Grupą Górniczą rozbudowuje system monitorowania temperatury górotworu w ruchu Marcel zespolonej kopalni ROW. Obejmuje on swoim zasięgiem wyrobisko podścianowe i nadścianowe czynnej ściany wydobywczej oraz wyrobisko łączące je. System SCMPT-2021 w pełni zabezpiecza wyrobisko eksploatacyjne przed ewentualnym zagrzaniem w ociosie węglowym, co w znaczący sposób zapewni bezpieczeństwo pracującej w ścianie załogi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.