- Po czwartkowej podwyżce stóp przez EBC i konferencji prezes, wyraźnie spadł kurs EUR/USD, a złoty w takim otoczeniu pozostaje stabilny - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Przemysław Kwiecień, główny ekonomista domu maklerskiego XTB. Zdaniem eksperta zarówno złoty, jak i krajowy dług, który po decyzji EBC rośnie, będą w najbliższym czasie głównie pod wpływem trendów globalnych.
- Głównym wydarzeniem czwartku była decyzja EBC w sprawie stóp procentowych w strefie euro i na ten moment ma ona negatywny wpływ na rynek, głównie na wskutek wyraźnego cofnięcia kursu EUR/USD, który był już w okolicach 1,01, a obecnie testuje parytet. To powoduje osłabienie złotego względem dolara, a EUR/PLN jest w miarę stabilny, choć przed decyzją był wyraźnie słabszy - powiedział Przemysław Kwiecień.
- Podwyżka stóp o 75 pb. była zgodna z oczekiwaniami i jest zapowiedź dalszych ruchów (podnoszenia stóp - PAP). Są pewne zmiany w komunikacie, choć nie wiem czy nie jest to doszukiwanie się czegoś na siłę. Pretekstem dla obecnego ruchu EUR/USD jest podobno podanie w komunikacie EBC, że podwyżek stóp można oczekiwać nie na kilku kolejnych posiedzeniach, a w najbliższej przyszłości. Czy to oznacza jakąś zmianę polityki, tego nie wiemy, gdyż nie zostało to zbyt jasno przekazane - dodał.
Zdaniem ekonomisty, rynek oczekiwał jeszcze znaczących podwyżek stóp przez EBC w przyszłości i w takim świetle ewentualna zmiana nastawienia mogłaby mieć istotne znaczenie.
- Obecnie rynek będzie czekał na posiedzenie Fed, które odbędzie się w najbliższą środę i być może otrzymamy podobny sygnał, że stopy procentowe w tym roku będą rosnąć, ale gdzieś na początku przyszłego roku ten cykl zacieśniania polityki pieniężnej się zakończy - powiedział ekspert XTB.
- W tym świetle decyzja i komunikat Fed będą istotne, gdyż rynek już parę razy miał nadzieję, że Rezerwa Federalna będzie bardziej gołębia, a później tak się jednak nie stało. Póki co dane makro z USA, takie jak inflacja i dane z rynku pracy nie wskazują, aby Fed miał powody do zmiany swojej polityki - dodał.
Zdaniem Kwietnia, w takim otoczeniu złoty jest swego rodzaju +zakładnikiem+ tego, co dzieje się na rynkach globalnych.
- Złoty był wyprzedany, a obecnie wróciliśmy do neutralnych poziomów i wydaje się, że dalszy kierunek trendu wyznaczą globalne banki centralne - powiedział.
O godzinie 16.03 kurs EUR/PLN zniżkuje o 0,13 proc. do 4,7384, a USD/PLN idzie w górę o 0,59 proc. do 4,7292.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.