Budowę drugiego odcinka kolejki linowej Elka w Parku Śląskim zamówiła w czwartek za 85 mln zł spółka samorządu woj. śląskiego, która zarządza parkiem. Trasa od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego, licząca 1840 metrów, ma być gotowa za rok.
Podczas podpisania umowy marszałek regionu Jakub Chełstowski akcentował, że to jedna z kluczowych inwestycji w Parku Śląskim, która zostanie zrealizowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego.
- Przywracamy historię w Parku Śląskim. Bardzo ważna inwestycja, którą zapowiadaliśmy w tej kadencji. Bardzo dziękuję radnym sejmikowym, że zaakceptowali wnioski zarządu na sesje budżetowe, dzięki temu mogliśmy zwiększyć środki na dokapitalizowanie spółki, aby spółka mogła ogłosić przetarg, mogła go rozstrzygnąć - mówił Chełstowski.
- Jak ważna jest Elka w regionie, nikogo nie trzeba przekonywać. Ale przede wszystkim Park Śląski zyska niesamowicie na atrakcyjności. Pierwsza nitka Elki jest szalenie oblegana co roku. Powstanie druga nitka w przeciągu ok. 12 miesięcy; mam nadzieję, że do końca roku będzie uruchomiona - zasygnalizował marszałek.
Dodał, że po ukończeniu drugiej linii z Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego władze regionu chcą zacząć prace nad trzecią linią, która z trasą między Planetarium Śląskim i Stadionem Śląskim zamknęłaby trójkąt Elki w Parku Śląskim. - Będziemy czynili starania, żeby te środki w budżecie województwa zabezpieczyć, żeby Elka wróciła do swojej dawnej świetności - wskazał Chełstowski.
Wiosną br. Park Śląski otrzymał dokumentację projektową nowego odcinka kolejki. Pracownia Archex z Bielska-Białej dostarczyła prawie 60 segregatorów z materiałem opisowym i graficznym, razem z prawomocnym pozwoleniem na budowę. Następnie ogłoszono przetarg na realizację inwestycji, w którym wyłoniono konsorcjum bielskiej spółki Intravi i branżowego potentata Doppelmayr.
Zgodnie z projektem odcinek od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego będzie miał 1840 metrów długości. Trasa powiedzie nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym, więc podróżni będą mogli zobaczyć mieszkające tam zwierzęta, przejeżdżając ponad nimi. W najniższym punkcie będzie to 8 metrów, w najwyższym - prawie 20.
Nową trasę ma obsługiwać co najmniej 30 wyciągów krzesełkowych i 15 gondoli. W godzinę kolejka będzie mogła przewieźć do 900 osób.
Władze Parku Śląskiego akcentują, że kolejka linowa Elka jest jego wizytówką, nigdzie indziej w kraju nie ma takiej atrakcji. Tylko w ubiegłym roku przewiozła ona 200 tys. osób.
Kolejka Linowa Elka ma 55 lat. W swojej pierwotnej formie miała trzy odcinki, tworzące w Parku Śląskim trójkąt. Przejazd na podwójnych krzesełkach całą trasą o długości 6 km zajmował około godziny. Kolejka w tej formie działała do sezonu 2005. W kwietniu 2006 r. nie uruchomiono Elki ze względu na zły stan techniczny. Przerwa w jej działaniu trwała od 2006 r. do 2013 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.