W branży funeralnej pracują od lat. Zdobywali doświadczenie w angielskich zakładach pogrzebowych, przeprowadzili setki sądowo-lekarskich sekcji zwłok. Posiadają również uprawnienia balsamistów. Dominik Siwek i Artur Habowski prowadzili szkolenie dla Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Praca przy zwłokach nie jest łatwa ani przyjemna. Od osób zajmujących się podejmowaniem zwłok z miejsca zgonu i przygotowaniem ich do pochówku wymaga sporej odporności psychicznej, a także dużej kultury osobistej. Ratownicy górniczy mawiają, że zawsze idą po żywych.
Często jednak zdarza się, że docierają do martwych. Do podziemnych wyrobisk nie sposób wezwać karawanu wraz z zespołem techniki pogrzebowej, jak to dzieje się na powierzchni. Ratownicy są wówczas zdani na siebie samych. Jak się wówczas zachować, jak zmierzyć się z widokiem często mocno pokiereszowanych zwłok, jak z godnością zabrać z miejsca wypadku ludzkie szczątki?
Przygotować psychicznie
– Właśnie na te i inne pytania staraliśmy się odpowiedzieć podczas szkolenia, do poprowadzenia którego nas zaproszono. Miało ono na celu zobrazowanie ratownikom górniczym, z jakimi obrażeniami mogą się oni spotkać podczas akcji ratunkowych. Ważne jest, aby przygotować ich psychicznie na to, co mogą na dole zobaczyć. Na takie sytuacje warto przygotować zwłaszcza tych, którzy zaczynają swoją pracę w ratownictwie – mówi Dominik Siwek, balsamista, laborant sekcyjny i menedżer na Wydziale Anatomii Uniwersytetu w Nottingham.
Ekspert uczula, że ze szczątkami ludzkimi należy obchodzić się z szacunkiem, a także z ostrożnością, aby umożliwić późniejsze badanie pośmiertne, mające na celu określenie obrażeń, które spowodowały zgon, i wyjaśnić, kiedy nastąpił. To ważne również z punktu widzenia ustalenia tożsamości zwłok lub szczątków ludzkich, aby można było przekazać je rodzinie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.